Cyril and Methodius Route – Cultural Route of the Council of Europe

Toto jsou naše

tipy a rady

01. Tipy a rady

Kdy je vhodná sezóna na putování?

Hlavní sezóna pro putování po Cyrilometodějské stezce je od května do října. Je však možné putovat i mimo hlavní sezónu, akorát je nutné počítat s nestabilním počasí a zároveň některá ubytování mohou být uzavřena. 

Cyrilometodějská stezka  prochází malými vesnicemi, zemědělskou krajinou, úzkými údolími a tichými lesy, ale v závislosti na tom, kterou cestou si vyberete, můžete také projít po náročném horském terénu, kde se může držet sněhová pokrývka delší dobu než v údolí. Je důležité, abyste se seznámili s bezpečnostními zásadami pro cestování horských oblastech.

putovani01.jpg
Klid_Zlin.jpg
02. Tipy a rady

Nepospíchejte

Na putování po Cyrilometodějské stezce si dejte dostatek času. Nemá cenu si plánovat příliš dlouhé jednodenní trasy. Přemýšlejte i nad odpočinkem, svačinou a případně i prohlídkou památky, pokud vás zaujme. Nebojte se udělat si i den volna. 

Doporučujeme si vzít s sebou dostatečné množství jídla a pití na celý den. Některé trasy mohou vést převážně lesem, kde se nevyskytuje žádná turistická chata s občerstvením. Obchody a restaurace menších obcí mají omezenou otevírací dobu a může se stát, že v době vašeho příchodu mohou být tyto služby zavřeny.

03. Tipy a rady

Pro deštivé dny

Pončo do deště by mělo zakrýt vás i váš batoh. Při silném větru je však obtížné jej udržet v klidu, aby nám nezavazelo. Alternativou může být dešťová bunda z prodyšného materiálu s tenkou podšívkou ze síťoviny. Ta vás udrží v suchu a zároveň bude pohodlná pro pokožku. Budete však potřebovat i dešťovou pokrývku pro batoh. Zvažte i nepromokavé kalhoty, které lze oblékat i zapínat s botami.

Zastihne-li vás bouřka, nezůstávejte na polích, kde by vás mohl zasáhnout blesk nebo v lesích, kde by mohl po zásahu blesku na vás spadnout strom. BUĎTE NA SEBE MAXIMÁLNĚ OPATRNÍ!