Cyril and Methodius Route – Cultural Route of the Council of Europe

PŘEHLED

Kalendář akcí

Konání akcí je závislé na aktuální pandemické situaci. Proto prosíme o kontaktování organizátorů akcí, kteří mají přesné informace.

leden / január

Veškeré akce z důvodu pandemické situace
zrušeny nebo přeloženy na jiný termín

únor / február

Veškeré akce z důvodu pandemické situace
zrušeny nebo přeloženy na jiný termín

březen / marec

Oživlý památník

Před deseti lety prošel Památník Velké Moravy ve Starém Městě rekonstrukcí, která mu dodala punc moderní multimediální expozice. Historií Velké Moravy formou několika dioramat nás od té doby provází postava urozeného Mojslava, do jehož životních osudů se promítají i „velké“ dějiny Velkomoravské říše. Víte, co se ale stane, když postavy z dioramat na jeden večer ožijí? Pokud vás to zajímá, přijďte se do památníku podívat! Obrázky z dob Velké Moravy doprovodí komentář a vy sami se stanete součástí několika velkomoravských příběhů.

S medvědem za česnekem

Sdílení zkušeností se sběrem a zpracováním česneku medvědího. Ochutnávka a prodej produktů z této byliny. Venkovní akce.

Vítání jara s pálením Morany

Vítání jara s pálením Morany včetně odpoledního dětského pásma. Tradiční starodávný rituál Pálení Morany v režii modřanských skautů obohacen vystoupením místního dětského souboru Stodolánek. Součástí pestrého pásma krojovaných chlapců a děvčat je například tradiční vynášení Morany – přestrojená slámová figurína do ženských šatů upevněná na tyči, zapálená nad ohněm a hozená do rybníčku Baboňák před hradiskem.

duben / apríl

VELIKONOCE NA HRADIŠTI

Velikonoční tvoření – výroba velikonočních dekorací a ukázka zdobení kraslic. Program pro rodinnou pohodu na Bílou sobotu. Užijte si sváteční dny také na hradišti, jste srdečně vítáni.

Panelová výstava „Staré Město – Špitálky“

Výstava představí výsledky archeologických výzkumu na Staroměstské lokalitě „Špitálky“. První výzkumy zde proběhly na počátku 50. let, ty poslední potom v roce 2020. Lokalita „Špitálky“ se nachází na tzv. Velehradské ostrožně a tvoří celou jihozápadní část Starého Města. Podstatná část sídliště, stejně jako kostela a okolního pohřebiště, však byly zničeny při realizaci nedaleké železniční trati ve čtyřicátých letech 20. století.

VELKÁ MORAVA, TRADIČNÍ SILNIČNÍ BĚH

Střed obce Mikulčice se začátkem dubna již tradičně proměňuje v jedno velké mraveniště, složené z účastníků oblíbeného „Silničního běhu Velká Morava“.

VEĽKONOČNÝ KONCERT NA PAMIATKU SV. JÁNA PAVLA II.

Sv. Ján Pavol II. povýšil sv. Cyrila a Metoda – 31. decembra 1980, za spolupatrónov Európy a práve im je zasvätený najväčší chrám s týmto patrocíniom na Slovensku, ktorý bol 9. októbra 2019 povýšený na Diecéznu svätyňu. Od roku 2005, kedy sv. Ján Pavol II. zomrel, sa koná pravidelne na Nedeľu Božieho Milosrdenstva koncert Poďakovanie za lásku.

Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie

Kopec otvorených búd prepojených kyvadlovou dopravou, pestrá ponuka vín, domáce špeciality, smiech, radosť a priateľské stretnutia. Okolie Skalice každý rok na jeseň ožíva vďaka tým, čo majú radi nápoj kráľov. Navštívte aj vy miestnych vinárov, vychutnajte si pohľad na jesenné farby stromov a viniča s pohárom vína v ruke. Malí aj veľkí vinári a vinárstva pripravujú pre návštevníkov nielen svoje víno, ale tiež pohostenie a ukazujú nezameniteľné priestory búd a pivníc v okruhu takmer 12 kilometrov.

Den země

Oslava mezinárodního svátku s pestrým programem pro děti i dospělé ve spolupráci s oddíly Hnutí Brontosaurus – Ekoakce.

Auto výstava My jsme Bulharsko

Soutěž o vozy s osobním vzhledem v bulharské stylistice. Výstava je pro nejznačnější vozidlo s prvky bulharských symbolů, vlajek, motivů, obrazů historických témat a citátů. Účastníci budou oceněni – první místo 5 000 BGN, druhé místo 2 000 BGN a třetí místo 1 000 BGN. Akce se koná již druhý rok, diváci si vybírají své oblíbené.

Svätojurajská púť k rotunde sv. Juraja v Nitrianskej Blatnici

Fundačná sv. omša sa bude konať pri Rotunde sv. Juraja a bude ju celebrovať nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Jej priebeh bude vysielaný v priamom prenose RTVS na STV 2. V kultúrnom programe po sv. omši sa predstavia miestne a regionálne záujmové folklórne skupiny a jednotlivci, ale i profesionálne kultúrne telesá. Na lúke Púšť pod rotundou bude od skorého rána prebiehať tradičný púťový jarmok so sprievodnými akciami.

květen / máj

Soutěž historického malířství na téma "bulharská abeceda"

Umělci z Bulharska i ze zahraničí se mohou zúčastnit soutěže obrazů na toto téma. Časové období, se kterým toto téma souvisí, je od vytvoření bulharské abecedy do konce XV. století. Budou představeny příběhy při vytvoření a šíření bulharské abecedy po celém světě. Pro účastníky bude vytvořen cenový fond. Všichni umělci budou mít skvělou příležitost prezentovat svá díla, jakož i návštěvníci, kteří budou obdivovat jejich krásu. Hodnocení bude od návštěvníků webu, návštěvníků v historickém parku a týmu profesionálů.

Výstava "Ikony sv. Cyrila a Metoděje z Bulharska"

Výstava v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Soluni v Řecku s přednáškami prof. S. Barlievy a doc. prof. A. Delikari a koncert Boys Choir v kostele.

Fraštacké putovanie za vínom

Zažite degustáciu kvalitných slovenských vín v Hlohovci. Takmer 40 vystavovateľov, kyvadlová doprava množstvo účastníkov s degustačným pohárom a taštičkou zavesenou na krku sa už tradične presúva po hlohoveckých vínotékach, pivniciach a reštauráciách s cieľom nájsť si svojho favorita.

NOC VĚŽÍ A ROZHLEDEN

Noční prohlídky, osvětlení věže i blízkého okolí.

Putování pro veřejnost po Romea Strata

Zveme na putování pro veřejnost od 16. 5. do 21. 5. mezi Velehradem a Mikulovem. První den, 16. 5. se začíná v 8:30 mší svatou na Velehradě a končí pobožností na Klimentku v 17 h. Na Moravě poutník kráčí nejprve po Cyrilometodějské stezce (úsek Velehrad – Křtiny) a následují další etapy po Svatojakubské cestě (Křtiny – Brno – Židlochovice – Mikulov). Moravské poutní cesty se staly součástí mezinárodní evropské stezky Romea Strata od Baltského moře do Říma.

Otvorené pivnice na sv. Urbana

Otvorené pivnice od Devína cez Raču, Vajnory, Svätý Jur, Pezinok, Modru, Šenkvice až po Dolné Orešany. V pivniciach príjemne prekvapia Veľké vína Malých Karpát z ročníka 2019, výborné kulinárske pochúťky, nebude chýbať hudba, výstavy umelcov… Čakajú Vás 2 dni skvelých vín a príjemných zážitkov v rozkvitnutom Malokarpatskom regióne.

Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie

Kopec otvorených búd prepojených kyvadlovou dopravou, pestrá ponuka vín, domáce špeciality, smiech, radosť a priateľské stretnutia. Okolie Skalice každý rok na jeseň ožíva vďaka tým, čo majú radi nápoj kráľov. Navštívte aj vy miestnych vinárov, vychutnajte si pohľad na jesenné farby stromov a viniča s pohárom vína v ruke. Malí aj veľkí vinári a vinárstva pripravujú pre návštevníkov nielen svoje víno, ale tiež pohostenie a ukazujú nezameniteľné priestory búd a pivníc v okruhu takmer 12 kilometrov.

Pravoslavná Cyrilometodějská pouť a bulharský kulturní den.

Tradiční pravoslavná pouť s liturgickou mší v prostorách III. kostela velkomoravské basiliky. Odpolední setkání bulharské komunity a prezentace jejich národních kulturních hodnot.

Výstava "Cyrilometodějská stezka"

Výstava v Bulharské akademii věd, putovní výstava v Burgasu, Montaně, Varně, Samokově a paralelně v bulharských kulturních institutech v zahraničí.

Rytiersky festival Rotenstein

Viac ako 250 účinkujúcich zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Poľska sa stretne, aby do bodky splnili všetky predstavy a sny o stredoveku. Landsknechti, hopliti, rytieri, lukostrelci, kaukliari… Dobový program, či už pôjde o turnaj v lukostreľbe, vojenský buhurt alebo úžasnú konskú show.

červen / jún

1. ETAPA PUTOVÁNÍ KE CTI SV. LUDMILY Z VELEHRADU NA TETÍN PO CYRILOMETODĚJSKÉ STEZCE

V rámci svatoludmilského roku vás srdečně zveme k první etapě putování po cyrilometodějské stezce na trase z Velehradu do Tišnova. Putování se koná u příležitosti  1100. výročí úmrtí sv. Ludmily. Pojďme společně s patrony Evropy, sv. Cyrilem a Metodějem, za patronkou Čech, kdy ve třech etapách projdeme trasu přes 400 km s ukončením na Národní svatoludmilské pouti na Tetíně 18. září 2021. 

Noc s Metodějem

Město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště si vás dovolují pozvat na sedmou Noc s Metodějem. Ač nedokážeme cestovat v čase, můžeme si dobu, ve kterém žili svatí Cyril s Metodějem, čas od času připomenout. Atmosféru doby Velké Moravy navodí stylově připravený program, který si společně užijí malí i velcí návštěvníci. Od 16:30 je tradičně naplánováno historické odpoledne pro rodiny. Můžete si přijít vyzkoušet jak byste obstáli v dobových disciplínách a úkolech. Pro hladové krky bude také připravena ochutnávka historické kuchyně. na odpolední program naváže krátká přednáška a večerní koncert. Doporučujeme vhodný oděv do přírody a potřeby na sezení.

Středověký festival - výročí otevření „Historického parku“

Akce bude trvat tři dny a návštěvníci si budou moci prohlédnout spoustu středověkých bitev, večerní koncerty s bulharskou hudbou a dodavateli, trh se středověkým zbožím z celého světa, spoustu her a zábavy pro účastníky i diváky. Bude to největší středověký festival na Balkánském poloostrově, který bude první světovou událostí po pandemii koronaviru.

CYRILOMETODĚJSKÁ POUŤ

Po slavnostním aktu u bronzového sousoší sv. Cyrila a Metoděje následuje svatá mše na základech baziliky sv. Hadriána z roku 850 n. l. Hlavními celebranty jsou biskupové Mons. László Bíró a Mons. František Rábek.

Lestival – fantazijný festival

Najkrajší fantazijný festival na Slovensku – uvidíte, čo ste ešte nevideli. Lestival je krasohľad do tej najkrajšej ríše. Do ríše fantázie, kde sa cukrová vata vyrába z oblakov, draci majú hudobný vkus, Laktibrada pije kapučíno a Valibuk s úsmevom váľa boky. Teda, buky. Spojte sa na dva dni so svetom bytostí z Dobšinského rozprávok a slovanskej mytológie. Stačí len trochu privrieť oči. Program až do hlbokej noci začína hneď ako opadne ranná rosa. Historický park v Dolnej Krupej premeníme počas víkedu na miesto inšpiratívnych zákutí, workshopov, diskusií a výtvarných inštalácií.

STREDOVEKÉ DNI V HLOHOVCI

Ukážka atmosféry stredoveku, ktorá sa spájala s mestom Hlohovec. Rôzne tematické scénky ukážu, ako naši predkovia, žili, bojovali a hodovali. Festival ovládnu rytieri na koňoch, okrem toho sa v rytmoch stredovekej hudby budú predvádzať tanečnice, žongléri, či remeselníci.

28. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO DĚTSKÉHO FOLKLORNÍHO FESTIVALU "KUNOVSKÉ LÉTO"

V červnu se již tradičně sjíždějí do Kunovic a dalších moravských měst děti z různých koutů světa na oblíbený folklorní festival Kunovské léto. Pro všechny návštěvníky je připraven bohatý program – 27. přehlídka tradičních regionálních či národních tanců jednotlivých zemí, koncerty, soutěže. Hostitelskými městy festivalu jsou především Kunovice, ale i Uherské Hradiště, Staré Město, Polešovice, Bílovice a Luhačovice, kde se uskuteční některé dílčí pořady.

Noc slunce a ohně

Občanské sdružení Velkomoravané připravuje oslavy Slunovratu tak trochu jinak. Speciální prohlídky oživlého hradiště. Řemeslné ukázky ohnivých řemesel. Aktivity pro děti i dospělé. Přednáška o slunovratu.

XI. Moravská Compostela 2021

Tradiční pěší pouť Svatý Kopeček – Pavlovice – Svatý Hostýn – Štípa – Napajedla – Velehrad, 110 km. 1. etapa neděle 30. 6.: Svatý Kopeček – Pavlovice, 30 km 2. etapa pondělí 1. 7.: Pavlovice – Sv. Hostýn, 20 km 3. etapa úterý 2. 7: Sv. Hostýn – Zlín, 20 km 4. etapa středa 3. 7.: Zlín – Napajedla, 22 km 5. etapa čtvrtek 4. 7.: Napajedla – Velehrad, 20 km.

červenec / júl

NITRA, MILÁ NITRA…Pribinove a Cyrilometodské slávnosti

Celoslovenské oslavy príchodu byzantskej misie sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, dni Nitranov venované cyrilo-metodskej a veľkomoravskej tradícii a významným postavám histórie i súčasnosti Nitry. Súčasťou programu je svätá omša v rámci cyrilo-metodskej národnej púte a kultúrne podujatia – výstavy, koncerty vážnej i populárnej hudby, konferencie, workshopy, historické sprievody a hry, tvorivé dielne, literárne súťaže, jarmok tradičných ľudových remesiel a umeleckých výrobkov s ponukou slovenských gastronomických špecialít.

NITRA, MILÁ NITRA…PRIBINOVA NITRAWA

Historický festival včasno-stredovekého života je podujatím zábavného, ale aj vzdelávacieho charakteru. V rámci programu sa areál podhradia zmení na včasno-stredoveké mesto a tábor približujúce pôvodný život remeselníkov a bojovníkov z čias Veľkej Moravy.

NITRA, MILÁ NITRA…Cyrilo-metodská národná púť

Púť je tradičným podujatím v rámci programu celonárodných osláv pri príležitosti štátneho sviatku sv. Cyrila a Metoda. Jej vyvrcholením je pontifikálna sv. omša za účasti slovenských biskupov, najvyšších predstaviteľov štátu a pútnikov z celého Slovenska i zo zahraničia.

Cyrilometodějské dny

Přijďte s námi oslavit svátek slovanských věrozvěstů se Spolkem pro historii a šerm Tizon. Tradiční akce living history obohacená o aktivity, které si návštěvníci mohou vyzkoušet na vlastní kůži (souboje, historické deskové hry, výroba keramiky, luštění hlaholice aj.)

Vstupné
dospělí – 120 Kč
dětí, důchodci, studenti do 26 let – 80 Kč
rodinné vstupné – 300 Kč

Cyrilometodské dni v Terchovej

Duchovno – kultúrno – spoločenské podujatie na počesť slovanských vierozvestov svätých Cyrila a Metoda – spolupatrónov Európy – 32. ročník. Kostol v Terchovej je najväčším chrámom na území Slovenska, zasväteným solúnskym bratom. Dňa 9. októbra 2019 bol povýšený na Diecéznu svätyňu – pútnické miesto ku cti sv. Cyrila a Metoda. Cyrilometodské dni v Terchovej ponúkajú v rámci svojho programu bohatý univerzálny obsah. Okrem sakrálneho rozmeru, so slávnostnou Cyrilometodskou svätou omšou na pútnickom vrchu Oravcove, môžu početní pútnici a návštevníci z domova i zo zahraničia zhliadnuť množstvo umeleckých výstav, koncerty, divadelné predstavenia, vedecké sympózia, uvedenia knižných publikácií, prírodnú galériu v exteriéri obce a ďalšie sprievodné akcie a programy.

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ CYKLOSTEZKY SV. METODĚJE

11.00     Slavnostní přestřižení pásky u Gorazdova obelisku v k.ú. Zlechov, žehnání, proslovy, následuje přesun
               po cyklostezce pěšky či na kole
12.00      Příchod ke Stolu setkání, osazení sedmi křížků se jmény Sedmipočetníků, žehnání
13.00      Oběd a další občerstvení na faře v Boršicích, přátelské setkání hostů a občanů z obcí zapojených
                do společného přeshraničního evropského projektu.

Součástí akce bude ochutnávka vín z Boršic a Zlechova ve farním sklepě

DNY LIDÍ DOBRÉ VŮLE

Velehradské oslavy se konají každoročně u příležitosti státního svátku Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje a nabízejí bohatý program pro celou rodinu.

DNY LIDÍ DOBRÉ VŮLE – Večer lidí dobré vůle

Slavnostní večer u příležitosti státního svátku ČR spojený s prezentací vzdělávacích a charitativních projektů. Na nádvoří před bazilikou se uskuteční benefiční koncert lidí dobré vůle.

DNY LIDÍ DOBRÉ VŮLE – Národní pouť Velehrad

Vyvrcholení cyrilometodějských oslav Dny lidí dobré vůle s účastí nejvyšších církevních a státních představitelů a několika tisíc poutníků nejen z České republiky.

Raně středověké kratochvíle

Ukázka ze života Slovanů v raně středověkém ležení. Ukázky historických zbraní, bojů a ochutnávky lákavé raně středověké kuchyně.

CYRILOMETODĚJSKÁ POUŤ NA PODLUŽÍ

Ukázka ze života Slovanů v raně středověkém ležení. Ukázky historických zbraní, bojů a ochutnávky lákavé raně středověké kuchyně.

IX. Pěší pouť ze Svatého Antonínka na Velehrad

Tradiční pěší pouť ze Svatého Antonínka přes Ostrožskou Novou Ves, Staré Město na Velehrad. Celková délka trasy je 30 km. U Velehradu se pouť napojuje na pouť Moravské Compostely, která vede ze Svatého Kopečku na Velehrad. Společně pak dojdou společným krokem k bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metododěje, kde obě tyto poutě končí.

Hodové slávnosti

Farský futbalový turnaj, opekačka pri táboráku, Scätá omsa v Kaplnke Božského Srdca, Slovenský pohár v behu do vrchu, Posvätenie tabúľ desatora, slávnostný kultúrny program.

Cyrilometodské hodové slávnosti

Pivný cyklistický minimaratón, hodová diskotéka, tombola, futbalový turnaj, zábava.

TRADIČNÍ POUŤ SV. CYRILA A METODĚJE

Tradiční pouť na počest svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na vrchol Radhoště ke kapli sv. Cyrila a Metoděje nabídne kromě řady atrakcí a prodejních stánků také katolické bohoslužby. Bohoslužby v 9:30, 11:00 a 14:00 hod.

Cyrilometodské slávnosti v Bojnej

Slávnosti sú zábavno-vzdelávacím podujatím pre všetky kategórie, v rámci ktorého majú návštevníci možnosť navštíviť rekonštrukcie slovanských obydlí, veľkomoravský tábor, zhliadnuť ukážky sokoliarstva, dobových remesiel, dobovej kuchyne, včasno-stredovekého života a inscenovaných bojov a bojových turnajov na hradisku, písanie v hlaholike, či prácu archeológov na nálezisku s najstaršími kresťanskými pamiatkami. Súčasťou programu na nálezisku s najstaršími kresťanskými pamiatkami je slávnostná svätá omša a pre deti pripravené dobové atrakcie bojovníkov.

Vinaři na hradišti

Vinaři z regionu Podluží nabídnou svá vína a speciality z vín na největším slovanském hradišti Velké Moravy. Skvělá atmosféra doprovázená živou hudbou. Soutěžní, zábavný a herní program pro rodiče s dětmi.

Slavnostní pravoslavná liturgie

Slavnostní pravoslavná liturgie (mše) v přírodním areálu na Výšině sv. Metoděje, archeologické lokalitě v Uherském Hradišti-Sadech. Liturgie bude sloužena přímo v základech objeveného velkomoravského kostela, v místech, kde své mše sloužili před 1156 lety i Konstantin-Cyril a arcibiskup Metoděj. Liturgii bude sloužit zlínský okružní protopresbyter jer. Mgr. Petr Kliment Koutný. Účast široké veřejnosti je vítaná. Výšina sv. Metoděje (Sadská výšina), Uherské Hradiště-Sady, neděle 25. července v 10.00 hodin.

Celonárodný festival kresťanského divadla Gorazdov Močenok

XXIX. celonárodný festival kresťanského divadla. Súčasťou programu je prehliadka divadelných predstavení, workshopy, tvorivé dielne, výstavy, koncerty, a na záver slávnostná sv. omša.

SLÁVNOSTNÁ SV. OMŠA PRI KOSTOLE SV. JURAJA Z 9. STOR.

Tradičná sv. omša pri Kostole sv. Juraja z 9. storočia, ktorý patrí k najstarším na Slovensku s možnosťou prehliadky interiéru chrámu.

srpen / august

Veligrad – Boj o hradiště

16. ročník historického festivalu spojeného s raně středověkou bitvou z období Velké Moravy. Během soboty a neděle se mohou návštěvníci vrátit do doby Velké Moravy, na vlastní kůži si vyzkoušet dobová řemesla a život. V průběhu obou dnů je připraven bohatý doprovodný program s ukázkami řemesel, lukostřeleckého turnaje, spoustou soutěží pro děti i dospělé a mnoho dalších aktivit. Vrcholem sobotního i nedělního programu bude rekonstrukce bitvy.

XXI. hvězdicová pěší pouť na Velehrad 2021

Tradiční hvězdicová pouť na Velehrad. Vycházíme zatím z 12 míst (Nové Veselí, Vítochov, R. Svratka, Nedvědice, Valeč, Olomouc, Trenčín, Ratíškovice, Skalica, Brankovice, Nedachlebice, Uherský Brod). Bohoslužby v 9:30, 11:00 a 14:00 hod. Pouť vrcholí v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje na Velehradě v sobotu 21.8.2021 v 10.30.

Den medu a medoviny

Den medu a medoviny je tradiční akcí v Archeoskanzenu v Modré starou jako samotný archeoskanzen. Letošní ročník oblíbené akce proběhne v sobotu 24. září. Součástí programu mimo jiné i velmi atraktivní košt medovin a ochutnávka medů. Akci tradičně zahajuje od 13.00 hodin jarmark medových výrobku a včelích produktů. Proběhne divadelní představení pro děti a také se otevře košt medovin a ochutnávka medů. Koná se také oblíbená soutěž ve stloukání másla, praktické ukázky využití medu v kuchyni budou k ochutnání v přilehlém hotelu.

STREDOVEKÁ PREŠOVAČKA

Otváracie podujatie vinárskej a medovinárskej sezóny, jedinečné svojho druhu na Slovensku, ktoré prostredníctvom hraných scénok zo života vinárov priblíži dávnu, ale slávnu históriu vinárstva a vinohradníctva v regióne Trnava.

DRAČIE DNI NA ZÁMKU

Pestrá paleta nevšedných vôní, chutí a sprievodných aktivít, ktoré potešia malých aj veľkých. Streľba z luku, prehliadka zámku s výstupom na zámockú vežu či dračie rozprávky, to všetko je Stredoveký víkend v Smoleniciach sprevádzaný aj Zámockým jarmokom.

září / september

Stredovek pod hradbami

Jedinečný sprievodný program Tradičného trnavského jarmoku ožíva každoročne pod hradbami mesta. Život v stredoveku tak na pár dní nadobúda reálne kontúry, ktoré môžete ochutnať, ohmatať a sami vyskúšať.

Kněžna Ludmila a první Přemyslovci mezi Moravou a Bavorskem

Před jedenácti stoletími, 15. září 921, byla na Tetíně zavražděna zakladatelka přemyslovské dynastie, manželka Bořivoje I., kněžna Ludmila. Kulaté výročí je příležitostí připomenout jak osobnost první české světice, tak i dobu prvotního vzestupu přemyslovského rodu v pohnutých časech pádu Velké Moravy. V době, kdy se pod nápory staromaďarských nájezdníků hroutila politická mapa střední Evropy, se Přemyslovci postupně stali nejvýznamnějším rodem určujícím osudy země.  Výstava přiblíží nejen tetínské hradiště jakožto místo spjaté s posledními okamžiky Ludmilina života, ale i další místa spojená s událostmi v Čechách za vlády jejích synů, Spytihněva I. (895–915) a Vratislava I. (915–921). Památník Velké Moravy, Jezuitská 1885, Staré Město, od středa 15. září do leden 2022.

XII. svatováclavská pěší pouť Velehrad – Svatý Hostýn

Tradiční pěší pouť z Velehradu na Svatý Hostýn. Etapy: 1. den Velehrad – Napajedla: 18,8 km – 4 hodiny 40 minut. 2. den Napajedla – Štípa: 23,7 km – 7 hodin 40 minut. 3. den Štípa – Sv. Hostýn: 18,5 km – 5 hodin 10 minut.

říjen / octóber

Pod křídly dravců

Edukativní programy v přírodovědném duchu pro ZŠ a ukázky letu a lovu dravých ptáků se skupinou ZAYFERUS.

Tkaní tkanic - kurz karetkování

Kurz výroby tkanic na karetkách. Seznámení se s tkanou dekorací a oděvních doplňků raného středověku.

Vědecká konference "Cyrilometodějská stezka"

Mezinárodní vědecká konference.

listopad / November

CHUTE MALÝCH KARPÁT

Mladý festival otvorených vinárstiev, gastronómie a kultúry. Príležitosť pochutnať si s priateľmi, či rodinou, nielen na výbornom víne, ale aj na tradičných gastronomických špecialitách. Oči aj dušu návštevníkov poteší tvorba miestnych umelcov.

Den otevřených dveří - zakončení sezóny

Otevřené dveře do expozic s volným vstupem.

DEŇ OTVORENÝCH PIVNÍC

Malokarpatskí vinári pozývajú do svojich pivníc na zhodnotenie ich práce a podelia sa o jej výsledok. Vína budú ponúkané mladé, ako aj z minulých ročníkov a niektorí vinári otvoria aj osobné archívy. Deň otvorených pivníc nie je len o víne, je o krásnej vinicami posiatej krajine, o regionálnej gastronómii a sprievodnom programe.

prosinec / december

Stredoveké adventné trhy

Nárazy kladiva, raziča mincí, topiaci sa včelí vosk na výrobu sviečok, vôňa medu a čečiny vznášajúca sa ovzduším – to sú Stredoveké Adventné trhy na najstaršom trhovisku v Trnave. Súčasťou je živý adventný kalendár, v ktorom sa každý deň odohrá niekoľko divadelných predstavení.