Zámecký areál Hradec nad moravicí

O památce

Hradecký ostroh náleží k severnímu výběžku pahorkatiny předhůří Nízkého Jeseníku. Zámecký areál v Hradci nad Moravicí se vypíná jako ústřední bod na podélné ostrožně obtékané ze západu řekou Moravicí a na východě potokem Hradečnou. Strmé, místy skalnaté srázy nad nimi, bezpečně chránily lokalitu s dlouhou souvislou historií osídlení

Historie

Tudy již v pravěku vedla jedna z nejdůležitějších komunikačních tepen ze Středomoří k pobřeží Baltu – jantarová stezka. Vlastní stavební vývoj areálu počíná slovanským hradiskem, jehož existence se předpokládá zhruba v 8. století v době Velkomoravské říše. Hradiště pak leželo po čtyři sta let na hranici Moravy a Polska v oblasti zvané Holasovicko. Podle dochované písemné zprávy bylo v Hradci vybírané mýto posíláno do Olomouce, což nezvratně svědčí o tom, že byl Hradec pevností na nejprve velkomoravské a později české straně.

Poloha / dostupnost

Vstup do zámeckého areálu je zpoplatněn – zahrnuje zámecký park se všemi vyhlídkami, nádvoří Bílého zámku, vstupní historickou expozici s modely historického architektonického vývoje zámku a kočáry.  Jak se k zámku dostanete?  Vlak: Hradec nad Moravicí leží na železniční trati č.315 Opava-Hradec nad Moravicí. Železniční stanice se nachází asi 1,5 km od zámku a dojdete tam po modré značce. Bus: Přes Hradec nad Moravicí vede řada autobusových linek z blízké Opavy. Většina stojí u železniční stanice nebo poblíž centra města (Hradec nad Moravicí,škola). Na zámek dojdete po modré značce. Autem: Hradcem nad Moravicí prochází silnce č. 57 z Opavy do Fulneku. Lze dojet až k zámku, po Zámecké ulici. Před zámkem je placené parkoviště.