Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Archeologické muzeum "Veliki Preslav"

Podívejte se na video

Archeologické muzeum "Veliki Preslav"

Archeologické muzeum Veliki Preslav se nachází na území středověkého hlavního města Veliki Preslav a představuje všechny významné památky z historie hlavního města Preslav. Ke vzniku skutečné muzejní sbírky došlo již v roce 1906. A v roce 1981 byla postavena budova muzea. Expozice představuje exponáty ilustrující úspěchy preslavské kultury - výrobky z preslavské malované keramiky, bohatou sbírku epigrafických památek ilustrujících literární tradice v Preslavi, unikátní sbírku olověných pečetí. V pokladnici muzea je uložen unikátní preslavský zlatý poklad.

Muzeum je nástupcem Archeologické společnosti "Ticha", kterou v roce 1906 založil Jordan Gospodinov. V roce 1949 získalo muzeum vlastní budovu, která se nachází na území dnešní archeologické rezervace. V roce 1981 byla dokončena nová budova určená pouze pro muzeum, která se rovněž nachází v rezervaci. Muzeum pečuje o reprezentativní fond související s historickým vývojem prvního bulharského království, udržuje expozici, provádí archeologický výzkum a vědeckou činnost. Vytvořilo si jméno jako etablované centrum bulharské středověké archeologie a kulturní centrum města Veliki Preslav.

Co zde můžete navštívit?

Natočilo se o muzeu

Veliki Preslav

Podívejte se na video

Preslavské poklady

Podívejte se na video

Informace z historie

Dějiny města Preslav

Díky archeologickým vykopávkám, které v Preslavi probíhají již více než sto let, dnes víme, že město vzniklo o několik desítek let dříve, než bylo prohlášeno za hlavní město - pravděpodobně na počátku 9. století, v době chána Kruma nebo chána Omurtaga.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Archeologické muzeum "Veliki Preslav"

P.O. Box 16, Veliki Preslav 9850 Bulharsko
tel. +359538 43243
e-mail: museum_preslav@abv.bg
web: en.museum-velikipreslav.com

Turistické informační centrum Veliki Preslav

61A "Boris Spirov" str., Veliki Preslav, Bulharsko
tel. +359 5384 2309
e-mail: tic_v.preslav@abv.bg
web: velikipreslav.bg

Doprava - jak se dostat do muzea?

Archeologické muzeum Veliki Preslav se nachází v Národní archeologické rezervaci Veliki Preslav. Můžete se k nám dostat autobusem, autem nebo na kole. Autem a autobusem: Můžete využít dvě parkoviště pro osobní automobily vzdálená 50 m od budovy.

Tipy na ubytování