Cyril and Methodius Route – Cultural Route of the Council of Europe

Cyrilometodějská stezka

Zážitek | Poznání | Uvědomění

Vítejte na stezce s více než 5 000 km turistických tras. Stezka, která stírá hranici mezi poutníkem a turistou. Dálkové značené trasy spojující hlavní poutní místa v Polsku, České republice, na Slovensku, v Rakousku, Itálii, Albánii, Severní Makedonii, Řecku a Turecku, kudy pravděpodobně Konstantin-Cyril s Metodějem putovali na Velkou Moravu v 9. století.

Trasy Cyrilometodějské stezky

Trasy Cyrilometodějské stezky odkazují na kulturní kořeny Slovanů spojené s příchodem soluňských bratří, svatých Cyrila a Metoděje, na Velkou Moravu.

Cyrilometodějská stezka

Polsko

Trasa vede přes dvě významná poutní místa v Polsku, a to Čenstochovou a Krakov, a přivádí nás do Wisly.

Cyrilometodějská stezka

Česká republika

Na Velehrad vedou stezky z pěti směrů, a to z Jablunkova, Skalky u Trenčína, Šaštína, Levého Hradce u Prahy nebo ze Svatého Kopečku.

Cyrilometodějská stezka

Slovensko

Obě stezky navazují na značené trasy CM stezky v České republice a spojují tak významná cyrilometodějská a velkomoravská centra.

Cyrilometodějská stezka

Rakousko

Trasa vede typickou rakouskou krajinou, přes hory a nížiny, kolem známých jezer. Zavede nás i do Mariazell, nejznámějšího poutního místa.

Cyrilometodějská stezka

Itálie

Stezka by se dala rozdělit na dvě části. První část vede ze severu do Říma a druhá část na jih do Bari. Projdeme se po Via Francigeně.

Cyrilometodějská stezka

Albánie

Stezka začíná v přístavním městě Durres a pokračuje na východ až ke státní hranici se Severní Makedonií u Ohridského jezera.

Cyrilometodějská stezka

Severní Makedonie

Trasa začíná na státní hranici s Albánií a pokračuje kolem Ohridského jezera dále na východ až k hranici s Řeckem.

Cyrilometodějská stezka

Řecko

Stezka začíná na hranicích se Severní Makedonií a pokračuje do Soluně a kolem pobřeží Egejského moře k hranicím s Tureckem.

Cyrilometodějská stezka

Turecko

Trasa začíná na hranicích s Řeckem, pokračuje podél pobřeží Marmarského moře a končí v Istanbulu.

Mapa pěších tras
Cyrilometodějské stezky

Cyrilometodějskou stezkou do historie

Poznejte autentické příběhy Cyrilometodějské stezky, která vede přes řadu jedinečných míst z období raného středověku i novodobé historie.

Cyrilometodějskou stezkou do přírody

Vydejte se i vy do lesů, luk a hájů kudy stezka prochází. Na chvilku „vypnout“, vyčistit si hlavu a jen tak jít krásnou malebnou krajinou. Těšte se na spoustu scenérie, která vám udrží vaše oči i mysl v úžasu.

Cyrilometodějskou stezkou za zážitky

Budete příjemně překvapeni silou svých kroků, které vás pomalu a důsledně, metr po metru, převedou stovkami kilometrů. Putování po Cyrilometodějské stezce je nezapomenutelným zážitkem.

Cyrilometodějskou stezkou za tradicemi

Poznáte místa, která jste třeba ještě nenavštívili, nesoucí neskutečné příběhy a uvědomíte si pestrost místní kultury a krajiny, ve které žijeme. Vytvořte si vzpomínky, které zůstanou s vámi po celý život.

cs_CZČeština