Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Diecézna svätyna sv. Cyrila a Metoda v Terchovej

Podívejte se na video

Diecézna svätyna sv. Cyrila a Metoda

V Terchovej sa nachádza rímsko-katolícky kostol sv. Cyrila a Metoda, ktorý je najväčším svätostánkom zasväteným týmto vierozvestcom na Slovensku. V kostole taktiež nájdete drevený betlehem, ktorý je vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Dominanta kopaničiarske obce Terchová, ležiace na severozápade Slovenska, je bezpochyby tunajší farský kostol, ktorý je zasvätený prvým slovanským věrozvěstom Cyrilovi a Metodovi. Ide o stavbu v štýle tzv. Tradicionálny moderny z rokov 1942 až 1949, kedy nahradila kapacitne už nepostačujúca barokový kostol sv. Martina. Neodmysliteľnou súčasťou najväčšieho slovenského kostola, ktorý kedy bol zasvätený solúnskym bratom, je tiež známy drevený pohyblivý betlehem

Co můžete navštívit v okolí?

Natočilo sa o Terchovej

Kostel svatých Cyrila a Metoděje

Poslechněte si audioreportáž

Terchová

Podívejte se na video

Drevený betlehem

Podívejte se na video

Informace z historie

history of the church

From the second half of the 1930s, the municipality felt an acute need for a larger and more spacious church. A young priest, Stefan Bitter, finally came up with a concrete idea. After raising funds and digging the foundations, the cornerstone of the new church building was laid in 1942.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Na Velehradě jsou dvě informační centra, kde mohou turisté a návštěvníci získat informace o prohlídkách, akcích, výstavách a dalších aktivitách, které v obci dějí.

Tourist Information Office Terchová

Sv. Cyrila a Metoda 1193, 01306 Terchová, Slovensko
tel. +421 41/500 55 53
web: www.terchova.sk

Turistické informační centrum

ul. Sv. Martina 1, 013 06 Terchová, Slovensko
tel. +421 908 331 449
e-mail: tic.terchova@gmail.com
web: www.terchova.eu

Ako sa dostať ku kostolu?

The church is located in the centre of the municipality on the main road Svätý Martin. Parking is available on the opposite side street Jánošikova, where there is a reserved parking lot. There is a bus stop Terchová about 100 m from the church, the centre, where regular bus service runs.

Tipy na ubytování?