Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Bazilika Santa Maria Maggiore
Řím

Podívejte se na video

Bazilika Santa Maria Maggiore

Kostel Santa Maria Maggiore se nachází v srdci Říma a je svědectvím staleté historie, zbožnosti a architektonické velkoleposti. Tato velkolepá bazilika, známá také jako Basilica di Santa Maria Maggiore, je jednou ze čtyř hlavních papežských bazilik v Římě a proslulým poutním místem. Při vstupu dovnitř návštěvníky přivítá dechberoucí spojení umění, mozaik a zdobných dekorací, které se vyvíjely v průběhu času. Santa Maria Maggiore, jejíž počátky sahají až do 5. století, v sobě skrývá bohatou tapiserii legend a náboženského významu.

Bazilika představuje několik architektonických stylů, od raně křesťanského po barokní. V průběhu 18. století prošla rekonstrukcí. Kromě toho se v Santa Maria Maggiore zachovala zvonice, kde jsou mozaiky a mramorové podlahy z období středověku, a některé jónské sloupy ze starořímských staveb. Klíčovým hlediskem, díky němuž se Santa Maria Maggiore stala na počátku 5. století významným základním kamenem církevního stavitelství, byly nádherné mozaiky, které se nacházejí na triumfálním oblouku a v lodi.

Co zde můžete navštívit?

Bylo natočeno o bazilice

Viaggio a Roma:
Santa Maria Maggiore

Podívejte se na video

Výukové materiály: Santa Maria Maggiore

Podívejte se na video

Římskokatolická církev:
Santa Maria Maggiore

Podívejte se na video

Informace z historie

HISTORIE BAZILIKY

V tomto kostele v roce 867 papež Hadrián II. v přítomnosti svatých Cyrila a Metoděje umístil slovanské bohoslužebné knihy na hlavní oltář, čímž je schválil a povolil jejich používání.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Papežská Bazilika Santa Maria Maggiore

Piazza di Santa Maria Maggiore 30, 00185 Rome - Municipio I, Itálie
tel. +39 06 698 86800
e-mail: accoglienza.smm@basilica.va
web: www.basilicasantamariamaggiore.va

Slovácké muzeum

Smetanovy sady 179, 686 01 Uherské Hradiště
tel. +420 572 556 556
e-mail: info@slovackemuzeum.cz
web: www.slovackemuzeum.cz

Turistické centrum Velehrad

Salašská 328, 687 06 Velehrad
tel. 723 984 080
e-mail: ticvelehrad@email.cz
web: www.velehrad.cz

Jak se dostat do baziliky?

Do Santa Maria Maggiore se dostanete městskou hromadnou dopravou, a to buď metrem linky A a výstupní stanicí Termini nebo Repubblica, nebo metrem linky B do stanice Termini.

Po příjezdu na nádraží Termini vyjděte z ulice Via Marsala, která se nachází na levé straně stanice, směrem ke kolejím metra. Odtud jděte rovně asi 200 metrů a měli byste dojít k bazilice. Z okrajových částí města se můžete vydat také vlakem.

Případně můžete jet autobusem na náměstí Piazza dell'Esquilino, které se nachází jen pár kroků od baziliky.

Na tomto náměstí zastavuje několik autobusových linek, včetně linek 16, 75 a 714.

Pokud si to přejete, můžete se tam vydat i cestou do jiného cíle nebo zpět. Bazilika je vzdálena asi 15 až 20 minut od fontány di Trevi, Benátského náměstí nebo Kolosea.