Základní informace o trase
Trasa mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Brňovem je šitá na míru pro milovníky krásné krajiny. Putování po hřebeni Rožnovské brázdy.
Co nás čeká?
Výchozí bod: Rožnov pod Radhoštěm
Cílový bod: Brňov
Vzdálenost: 20,2 km
Předpokládaná doba putování: 6:32 hod.
Obtížnost: střední
Převýšení: stoupání 536 m, klesání 602 m
Povrch: převážně lesní a polní cesty, zpevněná komunikace
Kritické body: za Rožnovem pod Radhoštěm vede trasa kousek podél frekventované silnice. Je nutné dbát zvýšené opatrnosti a pozornosti při přecházení.
Náš tip:
V Brnově končíme na vlakovém nádraží, odkud je možné jet vlakem do Valašského Meziříčí. Zde je možné se ubytovat a dobře se najíst.
nebo
nebo můžete zvolit turistickou cestu, která vede z Velké Lhoty přímo do Valašského Meziříčí. Zde je odkaz na mapu této pohodlnější varianty.
Co můžeme vidět?
Archeologické, poutní, technické a přírodní památky.
Jurkovičova Rozhledna
- Karlův kopec, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
- www.visitroznov.cz
- ic@roznov.cz
- +420 571 652 444
Jurkovičova Rozhledna
Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě. Známý architekt Dušan Jurkovič navrhl vyhlídkovou věž, která dnes stojí na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm, již v roce 1896. Výška rozhledny je 31,09 metrů, přičemž vyhlídková plošina se nachází ve výšce 18,8 metrů. Zajímavostí stavby je to, že veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů. Na stavbu rozhledny padlo 200 metrů krychlových kulatiny a barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách. Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm je stavěna dle původních architektových návrhů pouze s drobnými úpravami vycházejícími ze současných platných předpisů.
Z rozhledny se naskýtá výhled na západní část obce Hutisko-Solanec, obec Vigantice, rožnovské části: Hážovice, Tylovice, Kramolišov, centrum Rožnova, severní části Rožnova, obce v západní části Rožnovské brázdy, městský park, části Rožnova: Letná, Rybníčky a část Horních Pasek na severu města, masív Radhoště.
Zdroj: www.kudyznudy.cz
Valašské muzeum v přírodě
- Palackého 147 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
- www.nmvp.cz/roznov
- muzeum@nmvp.cz
- +420 571 757 111
Valašské muzeum v přírodě
Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bylo založeno v roce 1925 sourozenci Jaroňkovými a je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě. Nejvýraznějším rysem současného dění v muzeu je cílevědomé úsilí o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu i zábavy našich předků.
Dřevěné městečko
Dřevěné městečko je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě. Bylo otevřeno roku 1925 a prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu 20. století. V době hlavní sezóny zde probíhají každý víkend folklorní a řemeslné programy. Dřevěné městečko je dějištěm několika folklorních festivalů. V Dřevěném městěčku je také otevřena expozice poštovního úřadu. Tato oživená expozice poskytuje návštěvníkům nejen stálé poštovní služby, ale nabízí i bohatý prodejní sortiment. V objektu Panské sýpky se nachází stálá expozice "Jak stavěli naši předkové".
Mlýnská dolina
Mlýnská dolina je nejmladším areálem Valašského muzea v přírodě. Byla otevřena v roce 1982. Jsou v ní sdruženy dodnes funkční technické stavby převážně na vodní pohon. Umístění valchy, mlýna a pily je téměř přesnou rekonstrukcí situace, která ještě v první polovině 19. století existovala ve Velkých Karlovicích – údolí Podťaté. Lisovna oleje je původní stavbou ze 17. století. Hamr je rekonstrukcí provozu z Ostravice. S výjimkou lisovny jsou všechny mechanismy poháněny vodní silou. V objektu vozovny z Ostravice je instalována expozice „Dopravní prostředky na Valašsku". Výstava představuje svým zaměřením různé formy dopravních prostředků, které se využívaly v zemědělství, lesnictví, obchodní činnosti, dopravě osob a v rámci dalších živností a řemesel. V letech 2008 – 2009 byl areál rozšířen o nové objekty – obytný dům z Trojanovic, kovárnu z Horní Lidče a stodolu z Velkých Karlovic – Podťatého. Hamerní část Mlýnské doliny doplnila také roubená zvonice z Dolní Bečvy, která původně stála v areálu Dřevěného městečka.
Valašská dědina
Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd. První objekty byly postaveny v roce 1962, areál zpřístupněn od roku 1972. Interiéry obytných domů zachycují způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách. V průběhu roku se zde konají programy, oživující staré způsoby hospodaření. Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. Během prohlídky se lze setkat s řadou domácích zvířat i stádem ovcí.
Při návštěvě rožnovského skanzenu poznáte Valašsko takové, jaké bylo v době před 100 a více lety. Můžete se projít novou expozicí – městečko pod Radhoštěm a dál se toulat mezi domy ze starého rožnovského náměstí, valašskou dědinou, kde se dodnes pěstují staré plodiny a ovocné stromy s dávnými odrůdami, anebo nahlédnout do hamru, lisovny, soukenické valchy, mlýna či pily, kde všechna zařízení pohání voda a jsou plně funkční. V roce 2017 zde pracovníci muzea sami postavili kamenný chlév. Jde o věrnou kopii objektu, který stál na Valašsku.
Ve skanzenu se po celý rok pořádají nejrůznější akce – jarmarky, festivaly, předvádění tradičních řemesel a lidových obyčejů i ochutnávky valašských specialit.
Zdroj: www.kudyznudy.cz
Turistické informační centrum
- Masarykovo náměstí 131, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
- www.visitroznov.cz
- ic@roznov.cz
- +420 571 652 444
Rožnov Castle
- 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
- www.visitroznov.cz
- ic@roznov.cz
- +420 571 652 444
Rožnov Castle
Hrad Rožnov stál na vrcholu kopce Hradisko, který se vypíná nad levým břehem řeky Bečvy nedaleko Rožnova pod Radhoštěm. Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století biskupem Brunem ze Šaumburka nebo jeho nástupcem Dětřichem. V roce 1310 patřil hrad pánům z Krásna, ve 14. století bylo opevnění posíleno za pánů z Kravař a v 15. století bylo za pánů z Cimburka či Sovince vybudováno nové předhradí. V roce 1505 získali hrad Kunštátové, v roce 1526 jej získal Jaroslav ze Šternberka. Na počátku 16. století byl západní palác hradu přestavěn v raně renesančním slohu. V roce 1535 byl hrad majetkem Jana z Pernštejna, ale o čtyři roky později byl na příkaz císaře Ferdinanda I. obsazen vojskem a silně poškozen, protože se zde usadili loupežníci. Později byl hrad provizorně opraven a v roce 1660 opět sloužil panským úředníkům.
Ve druhé polovině 17. století, kdy hrozily nájezdy z Uher, bylo opevnění posíleno výstavbou barokních bašt. Na konci 17. století byl hrad zcela opuštěn. Hrad zchátral a teprve po roce 18. století za Žerotínů, kdy bylo jeho zdivo použito na přestavbu nedalekého hospodářského dvora. V roce 1862 obdrželi rožnovští občané od městského úřadu povolení rozebrat zbytky hradu na stavbu svých obydlí.
Jádro hradu tvoří dvojice protilehlých paláců, mezi nimiž je prostorné nádvoří. Přístup do hradní části zajišťovala brána v jihovýchodní části hradu. Na severní straně pod hradem se nacházelo menší podhradí, které zajišťovalo hospodářský provoz hradu. Hrad je ze tří stran obklopen mohutným příkopem a valem, na několika místech dokonce zdvojeným.
Dřevěný toleranční kostel
- 757 01 Velká Lhota
- www.velkalhota.cz
- velka-lhota@evangnet.cz
- +420 571 638 007
Dřevěný toleranční kostel
Dřevěný kostel ve Velké Lhotě je kostelem sboru Českobratrské církve evangelické a je unikátní kulturní památkou v obci Velká Lhota v okrese Vsetín Zlínského kraje. Byl postaven v roce 1783 krátce po vydání tolerančního patentu císaře Josefa II. Nebyl nikdy přestavěn, mimo jiné kvůli chudobě farníků, a zůstal tak zachován jako jediný dřevěný kostel s původními rysy tolerančních kostelů v Česku. V závěru 19. století zde po dvacet let jako farář působil spisovatel Jan Karafiát. V roce 1964 byl kostel prohlášen za nemovitou kulturní památku České republiky a v roce 2008 byl zařazen mezi národní kulturní památky.
Historie vzniku
Evangelický sbor se na tehdejší Hrubé Lhotě ustavil rok po zveřejnění tolerančního patentu, který ukončil dlouholeté pronásledování protestantů. Bohoslužby se nejprve konaly ve stodole Jiřího Fabiána. Místo bylo zvoleno proto, neboť katolická vrchnost v žádné ze sousedních obcí nechtěla poskytnout pozemky přímo na území obce (Malé Bystřice ani Stříteže nad Bečvou). Později se začal ze silných smrkových klád stavět roubený kostel krytý šindelem. Než se v něm však v roce 1783 mohly konat první bohoslužby, bylo při stavbě potřeba dodržet přísná pravidla.
Toleranční kostel nemohl mít věž ani zvony a dokonce ani vstup do něj nemohl být obrácen k hlavní přístupové cestě. Okna musela být malá. Kostel, který je ze dvou stran obehnán podsíní, je nevytápěný, bez umělého osvětlení, interiér je bez soch a obrazů. Jediným výraznějším zdobením jsou švabachem psané citáty z Bible na černých tabulích a citát z Matoušova evangelia na stropě kostela.
Po vydání tolerančního patentu šlo po dlouhou dobu o jediný kostel protestantského vyznání na území Žerotínského panství. Až v roce 1866 byl postaven další evangelický kostel v nedaleké Stříteži. Roku 1938 bylo do kostela pořízeno harmonium, varhany byly realizovány až roku 1996. Kostel je doposud v provozu a konají se v něm nedělní bohoslužby a další obřady – nepřetržitě od založení kostela.
Skypal's Rock
- Velká Lhota
- www.velkalhota.cz
- obec@velkalhota.cz
- +420 571 638 007
Skypalova skála
Díky odlesnění se tento dlouhá léta ve hvozdu skrytý skalní útvar stal dominantou Medůvky a jejího okolí a svou krásou zastínil i ty blízké a daleko větší horolezecké skály. k nebesům trčí z kamene vyrůstající štíhlé kmeny a koruny dvou borovic. Ty spolu se skálou vytvářejí velmi působivou kulisu života. Od skaliska je hezký výhled do hlubokého Brňovského údolí, na nížeji položené horolezecké skály Medůvky i na samotu s novodobou replikou větrného mlýna, po jejímž původním majiteli – Adolfu Skypalovi, skalní útvar nese jméno.
Rock formations Medůvka
- Velká Lhota
- www.velkalhota.cz
- obec@velkalhota.cz
- +420 571 638 007
Skalní útvar Medůvka
Nevelká, avšak z hlediska obtížnosti velmi významná oblast moravských pískovců lezecky objevená až začátkem 80. let. Skála se člení na dvě části, a to na Malou Medůvku a Velkou Medůvku. Útvar se skládá z jedné věže a dvou okrajovek, přičemž údolní stěna nejvyššího bloku dosahuje výšky 10 m. Izolovaný skalní útvar ve tvaru charakteristické jehly, situovaný na východní straně masivu, má výšku 3 m. Ačkoliv rozměry skály nejsou nikterak impozantní, patří mezi nejvýznamnější horolezecké lokality na Moravě. Hornina je tvořena velmi tvrdými křemitými pískovci. Většina cest vede v údolních severních stěnách, skály jsou prosluněny pouze od západu. Terén je vhodný pro teplé letní dny.
Turistické informační centrum
- Komenského 169/4a 757 01 Valašské Meziříčí 1
- www.info-vm.cz
- info@info-vm.cz
- +420 571 684 558
Kde se najíst a ubytovat?
Restaurace a ubytování podél trasy.
Penzion Restaurant Oáza
- Bystřička 35, 75624 Bystřička
- www.oazapenzion.cz
- restaurantoaza@seznam.cz
- +420 606 784 872
Chata pod hrází
- Bystřička ev. č. 170 75624 Bystřička
- bystricka-prehrada.webnode.cz
- zondracek@volny.cz
- +420 731 570 008
Chata Sfinx
- Bystřička ev.č. 203 75624 Bystřička
- chatasfinx.webnode.cz
- chatasfinx@seznam.cz
- +420 724 420 482
Ubytovna města Valašského Meziříčí
- Žerotínova 736 75701 Valašské Meziříčí
- ubytovnavm.cz
- info@ubytovnavm.cz
- +420 777 485 323
TK DEZA Valašské Meziříčí s.r.o.
- Kouty 408, 757 01 Valašské Meziříčí
- tenisdeza.cz
- rezervace@tenisdeza.cz
- +420 606 762 922
Ubytování Valašské Meziříčí
- Komenského 169/4a 757 01 Valašské Meziříčí 1
- www.info-vm.cz
- info@info-vm.cz
- +420 571 684 558
Fotogalerie
Fotografie z putování.
Proč se vydat po trasách Cyrilometodějské stezky?
Dálkové trasy Cyrilometodějské stezky vás zvou na poutní místa a archeologická naleziště, která významně přispěla k rozvoji slovanské kultury. Jsou značené v obou směrech a vybízejí k putování bez hranic, nejen státních.
- Zkušenosti: budete překvapeni, co všechno dokážete
- Skvělé značení: turistické značení
- Neuvěřitelná krajina: putujeme krajinou mimo rušné úseky
Co lze získat?
Snad každý si rád přináší něco z turistiky ať už to jsou různé turistické a upomínkové předměty. Bude-li putovat po Cyrilometodějské stezce, máme pro vás připraveny následující tiskoviny, které by vás mohly motivovat k putování po stezce:
- Poutní pasy: sbírání razítek do speciálního pasu
- Pamětní listy: upomínkový list na konci putování
- Mapy: tištění průvodci