Kaple sv. Cyrila a Metoděje
Radhošť

Kaple sv. Cyrila a Metoděje, Radhošť

O památce

Čím je v Čechách Říp, tím je na Moravě Radhošť. Odtud byl vylomen základní kámen pro Národní divadlo, zde podle tradice stanuli věrozvěstové, aby na místě pohanských obětišť vztyčili kříž. Cyrilometodějská kaple na vrcholu hory je plodem probuzeného národního uvědomění a od svého vzniku v roce 1898 zůstává nejvýše položeným chrámem české země.

Audio - Beskydská svatyně

Vrch Radhošť je historické a duchovní centrum Valašska, kde se křesťanství stýká s pohanskou minulostí. Na památný beskydský vrch Radhošť, kde se stýká křesťanská tradice s pohanskou, se v další reportáži podíváme spolu s předsedou Matice radhošťské Drahomírem Strnadelem.

Historie

V roce 1862 u příležitosti blížícího se milénia příchodu soluňských bratří na Moravu uspořádaly radnice měst Rožnova a Frenštátu na vrcholu Radhoště velkou národní slavnost, které se účastnilo okolo 15 000 poutníků. Při ní byla vyhlášena sbírka na postavení soch Cyrila a Metoděje. Její výtěžek byl později doplňován dalšími sbírkami, o kterých bylo nakonec rozhodnuto, že budou použity na stavbu kaple.

Poloha / dostupnost

Autobusem: na Pustevny z autobusového nádraží Rožnova pod Radhoštěm nebo zastávka Prostřední Bečva – hotel Zavadilka. Autem: Z Rožnova pod Radhoštěm po silnici č. E442, v obci Prostřední Bečva doleva na Pustevny. Ze směru od Bílé po silnici č. 56, dále směrem na Rožnov pod Radhoštěm po silnici č. E 442, v obci Prostřední Bečva doprava na Pustevny. Cesta končí na parkovišti, dále zákaz vjezdu. Dojezd ke kapli možný jen po domluvě s lesní správou. Pěšky: z Pusteven nebo Pinduli po modré turistické značce, z Rožnova p. Radhoštěm po červené turistické značce

cs_CZČeština