Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

KAPLE SV. CYRILA A METODĚJE RADHOŠŤ

Podívejte se na video

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Čím je v Čechách Říp, tím je na Moravě Radhošť. Odtud byl vylomen základní kámen pro Národní divadlo, zde podle tradice stanuli věrozvěstové, aby na místě pohanských obětišť vztyčili kříž. Cyrilometodějská kaple na vrcholu hory je plodem probuzeného národního uvědomění a od svého vzniku v roce 1898 zůstává nejvýše položeným chrámem české země.

Zděná, šindelem obložená kaple sv. Cyrila a Metoděje zdobí 1129 m vysokou horu Radhošť. Spolu s Pustevnami a sochou pohanského boha Radegasta tvoří trojici památek, za kterými putují lidé nejen z Čech, ale i ze zahraničí. Základní kámen byl vysvěcen v roce 1896 a o dva roky později, 11. září 1898 vysvětil již hotové dílo olomoucký arcibiskup Theodor Kohn. Kaple je vystavěná ve stylu byzantských staveb, což byl záměr architekta Skibinského, který ji navrhoval tak, aby symbolizoval byzantský původ obou věrozvěstů. Původní kamenná stavba je obložena šindelem a s později přistavěnou zvonicí je nádhernou ozdobou vrcholu Radhoště.

Co zde můžete navštívit?

Natočilo se o Radhošti

BESKYDSKÁ SVATYNĚ

Poslechněte si audioreportáž

POUTNÍ MÍSTA - RADHOŠŤ

Podívejte se na video

MAGICKÉ HORY - RADHOŠŤ

Podívejte se na video

Informace z historie

Informace z historie

V roce 1862 u příležitosti blížícího se milénia příchodu soluňských bratří na Moravu uspořádaly radnice měst Rožnova a Frenštátu na vrcholu Radhoště velkou národní slavnost, které se účastnilo okolo 15 000 poutníků. Při ní byla vyhlášena sbírka na postavení soch Cyrila a Metoděje. Její výtěžek byl později doplňován dalšími sbírkami, o kterých bylo nakonec rozhodnuto, že budou použity na stavbu kaple.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Na Velehradě jsou dvě informační centra, kde mohou turisté a návštěvníci získat informace o prohlídkách, akcích, výstavách a dalších aktivitách, které v obci dějí.

Turistické informační centrum
Rožnov pod Radhoštěm

Masarykovo náměstí 131 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
tel. +420 571 652 444
e-mail: ic@roznov.cz
web: www.visitroznov.cz

Informační centrum Trojanovice

Trojanovice 210, 742 96 Trojanovice
tel. +420 556 835 022
e-mail: ic@trojanovice.cz
web: www.trojanovice.cz

Matice radhošťská

Trojanovice 210, 744 01
e-mail: matice.radhost@email.cz
web: www.matice-radhost.cz

Jak se dostat ke kapli?

Autobusem: na Pustevny z autobusového nádraží Rožnova pod Radhoštěm nebo zastávka Prostřední Bečva – hotel Zavadilka. Autem: Z Rožnova pod Radhoštěm po silnici č. E442, v obci Prostřední Bečva doleva na Pustevny. Ze směru od Bílé po silnici č. 56, dále směrem na Rožnov pod Radhoštěm po silnici č. E 442, v obci Prostřední Bečva doprava na Pustevny. Cesta končí na parkovišti, dále zákaz vjezdu. Dojezd ke kapli možný jen po domluvě s lesní správou. Pěšky: z Pusteven nebo Pinduli po modré turistické značce, z Rožnova p. Radhoštěm po červené turistické značce.

Přes prázdniny od července do září je kaple otevřena denně od 9.00 hod. do odpoledních hodin asi 14.00. Za velmi nepříznivého počasí je kaple uzavřena. V ostatních měsících je otevření kaple náhodné, zaleží hodně na počasí. Kapli otevřenou zajišťují lidé ze spolku Matice Radhošťská (Trojanovice 210, 744 01). Pokud máte zájem o prohlídku kaple s větší skupinou, je lépe se předem domluvit na Obecním úřadě Trojanovice (556 835 022). V kapli se konávají i bohoslužby.

Tipy na ubytování?