Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Putování po Cyrilometodějské stezce

z Kopčan do Mikulčic

Podívejte se na video

Základní informace k putování

V neděli 28. 4. 2024 od 10 hodin se uskuteční jarní putování po Cyrilometodějské stezce z Kopčan (Slovensko) do Mikulčic (Česká republika) určené široké veřejnosti. Zveme všechny zájemce, kteří se rádi projdou s průvodci po rovinaté, 7 km dlouhé pěší trase po stopách odkazu Velké Moravy. Putování bude mít celkem pět zastavení, mezi nimiž nemůžou chybět významné velkomoravské památky, jako je nejstarší dochovaný velkomoravský kostel svaté Markéty Antiochijské v Kopčanech nebo Slovanské hradiště v Mikulčicích.

Co nás čeká?

Výchozí bod: Kopčany (SK)

Koncový bod: Mikulčice (CZ)

Vzdálenost: 6,7 km

Zahájení: 10:00 hod.

Ukončení: 16:00 hod.

Obtížnost: mírná

Převýšení: stoupání 0 m, klesání 5 m

Povrch: převážně polní a lesní cesty.

Kritické body: žádné

Náš tip:

Doporučujeme si vzít turistickou obuv s pevnou podešví.

Co bude možné navštívit?

Celkem je plánovaných pět zastavení. Vstupné na akci a do objektů dobrovolné.

Máte zájem se zúčastnit?

Registrace prodloužena do 21. 4. 2024. Pro registraci prosím klikněte na tlačítko níže.
Kapacita omezena počtem 50 osob.
Po skončení programu je přeprava ze Slovanského hradiště v Mikulčicích do Kopčan ZAJIŠTĚNA.

Harmonogram putování

Co jsme pro vás připravili? Podrobnější informace po rozkliknutí každého řádku.

Sraz u IC Kopčany a zahájení putování: rozdání pasů a info o Cyrilometodějské stezce, trasách a jejich značení (EKSCM), razítko do pasu

Hřebčín byl vybudovaný F. Š. Lotrinským, manželem Marie Terezie v r. 1745. Návštěva části původní stáje, bývalé kaple a bývalé reprezentační místnosti v tzv. Malém Kaštieli.

Od Hřebčína bude pokračovat krátké putování ke kostelu sv. Margity Antiochijské, jediným dochovaným velkomoravským kostelem. Na účastníky zde bude připravena prohlídka a výklad o jeho vzniku a významu.

Od kostela sv. Margity Antiochijské bude pokračovat krátký přesun k nově rekonstruované Kačenárně, kde bude pokračovat další zajímavá prohlídka.

Nově otevřená Kačenárna bude dalším zastavením putování. Zde bude připraven krátký výklad.

Od Kačenárny bude pokračovat asi hodinové putování s přechodem ze Slovenska do Česka přes novou Lávku Velké Moravy, která je postavena nad řekou Moravou.

Na Slovanském hradiště v Mikulčicích bude pro účastníky připravena prohlídka areálu a expozice hradiště. Rovněž bude možný výstupu na rozhlednu v návštěvnickém centru (razítko). Navíc si zde mohou účastníci zakoupit drobné občerstvení.

Konec akce. Organizátorem zajištěn autobus pro svoz účastníků ze Slovanského hradiště v Mikulčicích na trase Mikulčice – Hodonín – Kopčany..

Doporučujeme účastníkům vzít si s sebou také svačinu, možnost občerstvení bude až v cíli na hradišti v Mikulčicích. 
Akce je určena především pěším turistům. Kolo může být výhodou pro přesuny mezi jednotlivými zastaveními.

Mohlo by vás ještě zajímat.

Praktické informace, které je nutné zvážit ještě před samotným putováním.

Co s sebou na putování?

Hlavně dobrou náladu a odhodlání k putování. Samozřejmostí jsou rozchozené, pohodlné boty. Stejně tak, berte osvědčený batoh. Pravidlo, méně, je více, zde platí dvojnásob. Vhodné oblečení, do různého počasí – ideálně vrstvit a odebírat či přidávat podle aktuální potřeby a stavu počasí. Pláštěnka se samozřejmě může hodit. A pak už věci co uznáte za nezbytné a potřebné – osobní hygiena, léky, stravu, deník, foťák. Dobré mít chytrý telefon, do kterého si stáhnete plánovanou trasu. Kdo je zvyklý chodit s trekovými holemi, určitě se hodí. 

Doplňkové informace

Každý účastník odpovídá sám za sebe. Nejedná se o organizovaný zájezd. Organizátor a průvodci odpovídají za naplánování bezpečné trasy, která je v terénu obvykle značena standardně jako turistická cesta, klubu českých a slovenských turistů. Při putování se většinou skupina drží pohromadě, ale není to pravidlo, ani povinné. Pokud půjdete individuálně (rychleji nebo pomaleji), pouze o tom prosím informujte průvodce, aby věděl, zda na vás čekat. V průběhu dne se stravujeme individuálně z nakoupených zásob. Nezapomeňte organizátora informovat o specifikách Vašeho zdravotního stavu. (např. alergie, léky, apod. aby v případě potřeby a nenadálé situace mohl adekvátně reagovat). Nic není nemožné. Svojí účastí též souhlasíte, že z putování bude pořizován fotografický a video materiál, určený pro budoucí propagaci tras Cyrilometodějské stezky a samotného putování a to různými formami (youtube video – v případě, že si nepřejete být na záběrech zachyceni, dejte o tom prosím vědět). V případě, že se přihlásíte a nakonec se nebudete moci zúčastnit, prosím dejte nám o tom též vědět. Děkuji.