DRUHÁ ETAPA PUTOVÁNÍ
Olomouc - Kokory
Základní informace o trase
Cestou z Olomouce, srdce Hané, budete procházet lehounce zvlněnou krajinou plnou luk, polí a nádherných výhledů do širokého okolí. Jedná se o klidný úsek přímo venkovského rázu, který zakončíte těsně před vstupem do regionu Moravské brány.
Co nás čeká?
Výchozí bod: Olomouc
Cílový bod: Kokory
Vzdálenost: 18,7 km
Předpokládaná doba putování: 5:04 hod.
Obtížnost: nízká
Převýšení: stoupání 152 m, klesání 149 m
Povrch: převážně lesní a polní cesty, asfaltová cesta
Kritické body: žádné
Náš tip:
Co můžeme vidět?
Archeologické, poutní, technické a přírodní památky.
Olomoucké parky
- 77900 Olomouc
- tourism.olomouc.eu
- infocentrum@olomouc.eu
- +420 585 513 385
Olomoucké parky
Olomoucké parky jsou příslovečnými „plícemi“ města v srdci Hané, které obklopují v podstatě ze všech stran historické jádro.
Bezručovy sady
Rozprostírají se pod středověkými a tereziánskými hradbami a díky jedinečným sceneriím, které vytvářejí skály, hradby i protékající Mlýnský potok, je procházka těmito sady výjimečným zážitkem. Architektonickou součástí Bezručových sadů je Jihoslovanské mauzoleum, společná hrobka s pozůstatky jihoslovanských vojáků, kteří během I. světové války zemřeli na území Moravy a Slezska. Park zdobí také památník Petra Bezruče, jehož jméno sady nesou. Z Bezručových sadů se schodištěm Jakubského výpadu dostanete nahoru na hradby do Parkánových zahrad Univerzity Palackého.
Smetanovy sady
Jsou největším olomouckým parkem a tvoří je vysoké porosty kaštanů a lip. Součástí je i magnóliová zahrada, která je koncipovaná jako odpočinkový prostor. Na jaře poskytuje pohled na záplavu bílých a růžových květů, z nichž některé dosahují velikosti až 20 cm. Na podzim i v zimě zde upoutávají pozornost žlutě a červeně kvetoucí podivuhodné východoasijské a americké keře vilínů.
Čechovy sady
Čechovy sady vznikly ve 30. letech 19. století. Čechovy sady jsou parkem určeným především k odpočinku. Součástí parku je Památník osvobození Olomouce sovětskou armádou odhalený v roce 1945, socha Boženy Němcové, profesora V. Navrátila a pomník věnovaný významnému olomouckému grafikovi Karlu. K architektonickým zajímavostem parku patří i pevnostní tzv. Litovelská brána, která byla ke vchodu do sadů přenesena v roce 1896.
Památník osvobození Velký Týnec
- Velký Týnec
- www.velkytynec.cz
- velkytynec@velkytynec.cz
- +420 585 151 111
Památník osvobození Velký Týnec
V roce 1921 byla nad Velkým Týncem postavena velká kamenná mohyla - Památník osvobození. Nachází se v místech, kde kdysi stávalo hradiště. Stavbu, koncipovanou jako Památník osvobození, navrhl místní rodák, architekt František Kolář. Slavnostního odhalení 18. září 1921 se zúčastnil i prezident Československé republiky T. G. Masaryk. Tuto událost připomíná nedaleký pamětní kámen. Na čelní straně mohyly je nápis 1620-VSTALŤ JEST-NÁROD OSVOBOZENÝ-1918. Na mohyle byla umístěna pamětní deska připomínající smrt 31 mužů z Týnce, kteří padli na frontě během první světové války, včetně jednoho z dvaceti občanů, kteří vstoupili do československých zahraničních legií. Později byla doplněna pamětní deska obětem druhé světové války. Impozantní mohyla stojí na kopci Hradisko v nadmořské výšce 299 m, kousek od ní stojí dřevěný kříž, kolem něj je ohniště s posezením a lavičky. Je to krásná vyhlídka, za příznivého počasí je odtud krásný výhled nejen na samotnou obec, ale i na Olomouc.
Přírodní rezervace Království
- Grygov
- www.grygov.cz
- obec@grygov.cz
- +420 585 393 262
Přírodní rezervace Království
Přírodní rezervace Království se nachází asi 8 km jihovýchodně od Olomouce mezi obcemi Dub nad Moravou, Majetín, Grygov a Charváty. Celé území je protkáno sítí cest, která přímo vybízí k dlouhým procházkám. Jedná se o druhově velmi pestrý lužní les v rozsáhlé nivě řeky Moravy. Celá oblast se vyznačuje bohatou flórou a faunou. V jarním období najdete v bylinném patře sasanku hajní, dymnivku dutou, žluťuchu lesní nebo prvosenku. Později dominuje česnek medvědí. Z kriticky ohrožených obojživelníků se zde vyskytují například čolek obecný, čolek horský a rosnička zelená. Hnízdí zde přes 63 druhů ptáků. Zajímavostí je památný strom "Dub královský", který roste v blízkosti železniční trati a je starý 460 let.
Kde se najíst a ubytovat?
Restaurace a ubytování podél trasy.
Restaurace Na Zámku
- Zámecká 35, 78372 Velký Týnec
- nazamku.tynec@gmail.com
- +420 774 405 700
Motorest Kokory
- Kokory 381, 75105 Kokory
- www.zdkokory.cz/ubytovna
- motorest@zdkokory.cz
- +420 581 292 811
Máte zájem, aby se vaše provozovna objevila na těchto stránkách? Klikněte na odkaz vpravo a vyplňte přiložený formulář.
Fotogalerie
Fotografie z putování.
Proč se vydat po trasách Cyrilometodějské stezky?
Dálkové trasy Cyrilometodějské stezky vás zvou na poutní místa a archeologická naleziště, která významně přispěla k rozvoji slovanské kultury. Jsou značené v obou směrech a vybízejí k putování bez hranic, nejen státních.
- Zkušenosti: budete překvapeni, co všechno dokážete
- Skvělé značení: turistické značení
- Neuvěřitelná krajina: putujeme krajinou mimo rušné úseky
Co lze získat?
Snad každý si rád přináší něco z turistiky ať už to jsou různé turistické a upomínkové předměty. Bude-li putovat po Cyrilometodějské stezce, máme pro vás připraveny následující tiskoviny, které by vás mohly motivovat k putování po stezce:
- Poutní pasy: sbírání razítek do speciálního pasu
- Pamětní listy: upomínkový list na konci putování
- Mapy: sprievodcovia
Bazilika minor Navštívení Panny Marie
Bazilika na Svatém Kopečku je nepřehlédnutelnou dominantou celého okolí Olomouce. Kostel Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku byl po staletí cílem tisíců poutníků a i dnes patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším poutním místům v České republice. Podle legendy založil poutní místo olomoucký měšťan a obchodník s vínem Jan Andrýsek postavením kaple, o kterou ho ve snu požádala Panna Maria. Hlavní pouť se koná na svátek Navštívení Panny Marie (31. května), v neděli po svátku Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna) a následující pondělí a úterý a také poslední neděli v říjnu.
Chrám vybudovali premonstráti v 17. a 18. století na místě kapličky, kterou zničili Švédové. Unikátní je orientace chrámu, kdy hlavní osa nesměřuje od východu k západu, ale chrám je pootočen průčelím k mateřskému klášteru Hradisko. Kněz, který žehnal od oltáře věřícím, díky tomu prý při otevřených dveřích žehnal i klášteru. V roce 1995 povýšil papež Jan Pavel II. chrám na baziliku minor. Toto významné poutní místo prošlo dlouhodobou rekonstrukcí, jejíž druhá etapa byla dokončena v roce 2021. Díky rekonstrukci je nyní tento barokní skvost v perfektním stavu a návštěvníků se nově otevírají dosud uzavřené prostory. Novinkou je tak např. prohlídkový okruh, který zavede návštěvníky na kůr, odkud je jedinečný pohled do chrámu, provede je také dosud nepřístupnými reprezentačními sály. Návštěvníci mohou navštívit také Svatokupecké muzeum, v němž jsou vystaveny monstrance, relikviáře, mešní roucha a nebude chybět ani expozice poutnictví. Prohlídkový okruh muzeem má dvacet zastavení s popisky a QR kódy, přičemž první zastavení se nachází už venku před bazilikou.