Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Archeoskanzen Modrá

Podívejte se na video

Archeoskanzen Modrá

Archeologický skanzen v Modré představuje opevněné sídliště z doby Velké Moravy (9. století) s hradbami, obydlími, dílnami, hospodářskými stavbami i paláci knížat a biskupů zbudovanými na podkladě skutečných archeologických nálezů, z nichž některé pocházejí přímo z plochy archeoskanzenu.

Představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy (9. století). Je tvořen stavbami, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Nadzemní hmota staveb má charakter hypotetických rekonstrukcí, které však vznikly na podkladě konkrétních nálezů. Máte možnost nejen shlédnout jak žili Slované, ale i vyzkoušet si dávná řemesla, ochutnat speciality, shlédnout původní plodiny, keře i stromy. Rovněž mohou děti obdivovat zvířata, která jsou v areálu (volně pobíhající prasátka, kozy, slepice, ovečky nebo oslík Figo). Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou i neustále prováděným archeologickým výzkumem.

Co zde můžete navštívit?

Prozkoumejte archeoskanzen

Co v areálu najdeme?

Natočilo se o Archeoskanzenu

ARCHEOSKANZEN MODRÁ

Poslechněte si audioreportáž

ARCHEOSKANZEN MODRÁ

Podívejte se na video

Toulavá kamera

Podívejte se na video

Informace z historie

DĚJINY OBCE MODRÁ

Mezi nejvýznamnější archeologický objev patří první odkrytí zbytků velkomoravské kamenné stavby na našem území. Byly zde objeveny základy nevelkého kostela s pravoúhlým protáhlým kněžištěm a 4 podpěrami v lodi.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Protože obce Modrá a Velehrad jsou v blízkém sousedství, udáváme tady kontakty jak přímo na Archeoskanzen Modrá, tak také na Turistické centrum na Velehradě.

Archeoskanzen Modrá

Modrá 170, 687 06 Velehrad
Tel. +420 572 501 823,
e-mail: archeoskanzen@email.cz
web: www.archeoskanzen.cz

Turistické centrum Velehrad

Salašská 328, 687 06 Velehrad
tel. 723 984 080
e-mail: ticvelehrad@email.cz
web: www.velehrad.cz

Jak se dostat na Modrou?

Do obce Modrá u Velehradu je možné přijet autem po silnice směrem od Starého Města. Cesty jsou dobře označeny, takže není problém dojet do cíle. Parkuje se na bezplatném parkovišti určené pro návštěvníky. V průběhu roku probíhají ve skanzenu i různé slavnosti, vystoupení, výstavy, trhy i setkání. V kostelíku mimo to bývají i velmi oblíbené svatební obřady. Pro školy skanzen nabízí bohaté výukové programy. Pro starší děti je zde například možnost lukostřelby a spousta zajímavých věcí je i pro zvídavé dospělé. Využít můžete i nabídky projít se skanzenem s pracovními sešity obsahujícími úkoly a zajímavosti, které rozšíří vědomosti vás i vašich dětí.

Tipy na ubytování?