Poutní místo Křtiny

O památce

Křtiny, ukryté na horním okraji krasového Josefovského údolí, asi 15 km severovýchodně od Brna, představují ideální turistický i poutní cíl a zároveň východiště k poznání střední části Moravského krasu. Křtiny patřily odedávna k významným evropským mariánským poutním místům. Již od středověku zde stály dva kostely.

Audio - Barokní Křtiny

Mariánské poutní místo s architekturou gotického baroka se skrývá ve hvozdech Moravského krasu. Do barokních Křtin skrytých ve hvozech Moravského krasu a známých i díky jedinečné architektuře chrámu navrženého Janem Blažejem Santinim se dostaneme díky premonstrátům, kteří se na toto místo vrátili po 234 letech.

Historie

První písemná zmínka o Křtinách se nachází v textu imunitní listiny, vydané papežem Řehořem IX. v září 1237, kde se obec vyskytuje mezi dalšími vesnicemi v majetku zábrdovických premonstrátů, kteří snad mohli být i jejich zakladateli. Již na konci 13. století se zde nacházel kostel, což dokazuje listina z Moravského diplomatáře, v níž cenedský pomocný biskup Antonín udělil odpustky návštěvníkům křtinského a zábrdovického kostela.

Poloha / dostupnost

Tento nádherný barokní kostel stojí přímo uprostřed obce a tak ho nemůžete minout. Pro přístup do obce je možné využít buď autobusy č. 201 z Brna zastávka Životského nebo z Jedovnice, dále linky 157 a 216 z okolních obcí. Dá se přijet autem, které je možné zaparkovat na několika bezplatných parkovištích nedaleko kostela – jedno je přímo u něj, druhé o kousek výše u prodejny Coop. Ke kostelu je to opravdu jen pár kroků. Hlavní vstup je od silnice na Habrůvku. Kostel je otevřen denně od 07:00 do 17:30 hod., v letním období (od 1. června do 31. srpna) do 19:00 hod.

cs_CZČeština