Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Kostel sv. Margity Antiochijskej v Kopčanech

Podívejte se na video

Kostel sv. Markéty Antiochijské, Kopčany

Kostel sv. Markéty Antiochijské v Kopčanech je jediným autentickým, téměř kompletně dochovaným velkomoravským kostelem s původním využitím a funkcí. Stavba byla původně součástí slovanského hradiště v nedalekých Mikulčicích, kde byly nalezeny zbytky základů několika kostelů z tohoto období.

Kostel byl postaven pravděpodobně někdy v 9. nebo 10. století v blízkosti hradiště Mikulčice, které leží jen 2 km západně na cestě vedoucí na východ do Nitranského kraje. Jižně od kostela se nachází opevněný areál, pravděpodobně velkostatek z velkomoravského období. Stavebně šlo o drobnou stavbu s jednoduchou dispozicí s podélnou lodí a nepravidelnou čtvercovou apsidou, jaké byly v Evropě rozšířené od 8. století.

Co zde můžete navštívit?

Natočilo se o Kopčanech

Za Moravou v Kopčanech

Podívejte se na video

Kaple sv. Markéty

Podívejte se na video

Informace z historie

Dejiny kostola

Kostel byl postaven nejpozději v 9. století v souvislosti s výstavbou velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích. Jako farní kostel, poprvé připomínaný v roce 1392, sloužil až do 18. století.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Na Velehradě jsou dvě informační centra, kde mohou turisté a návštěvníci získat informace o prohlídkách, akcích, výstavách a dalších aktivitách, které v obci dějí.

Obec Kopčany

Kollárova 318/13, Kopčany, Slovensko
tel. +421 0908 717 876
e-mail: obec@kopcany.sk
web: www.kopcany.sk

Muzeum v Kopčanech

Kopčany 1146, Kopčany, Slovensko
tel. +421 (0)911 086 847
e-mail: muzeum.kopcany@gmail.com
web: www.zahorskemuzeum.sk

Informačná kancelária Holíč

Bratislavská 272/6, Holíč, Slovensko
tel. +421 034 32105 82
e-mail: tikholic@holic.sk
web: www.holic.sk

Ako sa dostať ku kostolu?

Ke kostelu svaté Markéty Antiochijské se dostanete přímo z obce Kopčany po asfaltové a čistě polní cestě. Z hlavní silnice vedoucí přes obec směrem na Holíč je třeba téměř na jejím konci odbočit vlevo. Odbočka je označena rozcestníkem. K památce ukazuje směrovka. Pokud jste přijížděli od Holíče, rozcestník z této strany chybí. Krátce za odbočkou se dostanete do kopčanských polí, kde je již z dálky vidět budova kostela. Nachází se po levé straně. K budově kostela se dostanete po polní cestě nebo přímo autem. V roce 2019 byla vybudována lávka přes řeku Moravu, která spojuje Mikulčice s Kopčany.

Tipy na ubytování?