Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Přehled

Kalendář akcí

stálé výstavy a akce

02 Led

Stálá expozice Příběh Konstantina a Metoděje

 • 9:00
 • Památník Velké Moravy - Cyrilometodějské centrum, Jezuitská 1885, Staré Město, Česká republika

Multimediální stálá expozice „Příběh Konstantina a Metoděje“ rozvíjí formou virtuálních projekcí osudy byzantských věrozvěstů. Zavádí nás do prostředí Byzantské říše poloviny 9. století, seznamuje se situací a s mocenským rozložením sil v tehdejší Evropě. Její příběh mapuje zrod, vrchol i pád Velké Moravy, ale také kulturní a literární ohlasy, které jsou s Velkomoravskou říší spojené. Texty v expozici i ve virtuálním průvodci jsou v českém, anglickém, německém a ruském jazyce. Expozice je rovněž přizpůsobena nevidomým a slabozrakým. Expozice je přístupná v rámci běžné vstupenky po celý rok. V rámci vstupenky je možné navštívit také expozici Velká Morava a Pravěk Uherskohradišťska.

02 Led

Stálá expozice Velká Morava

 • 9:00
 • Památník Velké Moravy - Cyrilometodějské centrum, Jezuitská 1885, Staré Město, Česká republika

Multimediální stálá expozice o dějinách Velkomoravské říše je založena na příběhu jednoho konkrétního člověka, pojmenovaného archeology Mojslav, pohřbeného v 9. století na pohřebišti ve Starém Městě „Na Valách“. Příběh je představen v podobě historických dioramat. Ty jsou tvořeny konkrétními postavami v životní velikosti a zachycují základní dějinné okamžiky Velké Moravy, ale také prezentují veškeré životní aktivity obyvatel 9. století. Díky Mojslavovi se návštěvníci dozvědí vše o Velké Moravě, počínaje jeho dětstvím, přijetím mezi bojovníky až po úmrtí – mimochodem, právě u hrobu bojovníka, který byl v minulosti poblíž základů velkomoravského kostela objeven, bude také celá expozice končit, návštěvníci k hrobu sestoupí a tak se s celým výstavním okruhem rozloučí.

02 Led

Stálá expozice Pravěk Uherskohradišťska

 • 9:00
 • Památník Velké Moravy - Cyrilometodějské centrum, Jezuitská 1885, Staré Město, Česká republika

Poznávací haptická (hmatová) stezka provází návštěvníka proti proudu času. Začíná v době Velké Moravy, ale směřuje až na samý úsvit lidské civilizace. Z šera dávnověku vystupují obrysy pradávných předmětů a zní charakteristické zvuky dané doby. Formou replik a zvětšených rekonstrukcí autentických archeologických nálezů převážně z území Uherskohradišťska mohou návštěvníci hmatem, ale i sluchem sami objevovat dávné kultury, seznamovat se s nádobami, které používaly, se zbraněmi, jimiž bojovaly, se šperky, kterými se krášlily, ale také s kamennými nástroji a rytinami či soškami nejstarších lovců a sběračů, kteří region obývali. Texty v expozici i ve virtuálním průvodci jsou v českém, anglickém, německém a ruském jazyce. Expozice je rovněž přizpůsobena nevidomým a slabozrakým. V rámci vstupenky je možné navštívit také expozici Příběh Konstantina a Metoděje a Velká Morava.

Hra Škriatkovo kúzlo
02 Led

Hra Škriatkovo kúzlo

 • 9:00
 • Trnava, Slovensko

Každý škriatok sa túži usadiť a cítiť sladkú vôňu domova. Lenže, ako ju spoznať? Prejdi sa po meste a zaži tajomný svet trnavských škriatkov. S mobilom v ruke navštíviš osem čarovných okien, kde pomôžeš škriatkovi s hľadaním vytúženej vône. Otoč kompasom, hra začína...

02 Led

Hra Mocný opasok

 • 9:00
 • Trnava, Slovensko

Zatúlajte sa do romantických uličiek Trnavy popri hradbách a navštívte tajomné stredoveké sochy s mobilom v ruke. Prezradia vám pikošky zo života hradieb, ktoré obkolesujú Trnavu ako Mocný opasok už 800 rokov. Nechýba humor a veselé ilustrácie, vďaka ktorým zistíte, že stredovek vôbec nebol taký temný, ako sa hovorí.

Calendar of Events
02 Led

GREAT MORAVIA AND SAINTS CYRIL AND METHODIUS

 • 9:00
 • Nitra Castle, Nitra, Slovakia

Zatúlajte sa do romantických uličiek Trnavy popri hradbách a navštívte tajomné stredoveké sochy s mobilom v ruke. Prezradia vám pikošky zo života hradieb, ktoré obkolesujú Trnavu ako Mocný opasok už 800 rokov. Nechýba humor a veselé ilustrácie, vďaka ktorým zistíte, že stredovek vôbec nebol taký temný, ako sa hovorí.

Leden

07 Led

tříkrálový koncert

 • 17:00
 • Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje Velehrad, Česká republika

Zveme na tříkrálový koncert CM Cifra a pěveckého sboru studentů Viva la musica z Uh. Hradiště.

Únor

12 Úno

Vernisáž filatelistickej výstavy ŽIVÉ CYRILO-METODSKÉ DEDIČSTVO

 • 16:00
 • Vyučovanie slovenského jazyka Materské školy, základné školy, stredné školy a študentské domovy, Budapešť, Maďarsko

Materská škola, všeobecná škola, gymnázium a kolégium s vyučovacím jazykom slovenským v Budapešti, CYRILOMETODIADA, o. z., Nadácia PRO PATRIA a Klub filatelistov 52-46 Močenok Vás srdečne pozývajú na vernisáž filatelistickej výstavy Živé cyrilo-metodské dedičstvo, ktorá sa uskutoční dňa 12. februára 2024 o 16.00 hod. do uvedenej inštitúcie na Lomb ulici 1-7 v Budapešti. Autorom výstavy je filatelista Jozef Kútny z Močenku, ktorý je členom Klubu filatelistov 52-46 Močenok. Na dvadsiatich paneloch sa odvíja príbeh od príchodu svätých solúnskych bratov k našim predkom až po vznik Slovenskej republiky v roku 1993.

Březen

Železný pútnik
15 Bře

Železný pútnik

 • 18:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Železný pútnik je pôstna nočná púť z Trstína - Hájička do Šaštína v dĺžke cca 40 km. Vítaní sú všetci, ktorí chcú intenzívnejšie prežiť pôstnu prípravu na slávenie sviatkov Veľkej noci. Púť sa začne svätou omšou v Kostole sv. Petra a Pavla v Trstíne. Po omši pútnici vykročia smerom cez Malé Karpaty do Šaštína. Púť bude zavŕšená svätou omšou v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.

17 Bře

S medvědem za česnekem

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

This year's first event is dedicated to a local medicinal plant - bear garlic. It is abundant in the floodplain forests and we are glad that we have it also in the vicinity of the Slavic Hillfort in the forests of the Mikulčický Luh Nature Park. There will be tasting and discussion as well as sale of finished products containing bear garlic. The event is organized with the support of the Gourmet Association of Mikulčice and the Senior Citizens Club.

Vítání jara, pálení Morany
19 Bře

Vítání jara a Den vody

 • 14:00
 • Archeoskanzen Modrá, Česká republika

Přivítejte jaro s Pálením Morany včetně odpolední dětské zóny. Tradiční starodávný rituál Pálení Morany v režii modřanských skautů obohatí vystoupení místního dětského souboru Stodolánek. Součástí pestrého pásma krojovaných chlapců a děvčat je například tradiční vynášení Morany - převlečené slaměné figuríny v ženských šatech upevněné na tyči, zapálené nad ohněm a vhozené do rybníka Baboňák před tvrzí. V Živé vodě se můžete těšit na zajímavosti o vodě, ochutnávku vody z pramene Chřibských vrchů a mnoho dalšího.

22 Bře

Velkomoravská olympiáda

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Historical olympiad on the topic of Great Moravia and the Thessalonian brothers of Saints Cyril and Methodius. The aim of the competition is to encourage children of both levels of primary school to spread knowledge about the establishment of the first state unit in our territory. It helps students to realize the cultural and religious values, which were built here by a strong ruling family and left behind especially St. Cyril and St. Methodius.

30 Bře

Velikonoční tvoření na hradišti

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Velikonoční tvoření - výroba velikonočních dekorací a ukázka zdobení kraslic. Program pro rodinnou pohodu na Bílou sobotu. Užijte si svátky také na tvrzi, jste srdečně zváni. Ve spolupráci se členkami tvůrčího sdružení Ženy z dolů.

Duben

06 Dub

Silniční běh Velká Morava

 • 9:00
 • MIkulčice, Česká republika

Již 47. ročník silničního běhu na 10 km ve spolupráci s Atletickým klubem Mikulčice. Běží se z obce do areálu národní kulturní památky a zpět. Na silnici v Mikulčicích je již tradiční trasa Velké Moravy na 10 km vyznačena modře, takže si ji můžete zaběhnout individuálně, s rodinou, přáteli nebo soupeři kdykoliv - od startu do cíle a kolikrát chcete.

06 Dub

Turistický pochod pre rodiny s deťmi FOFR

 • 9:00
 • MIkulčice, Česká republika

Pochod vedie cez obec Tepličky s následným napojením sa na náučný turistický chodník Poniklec. Dĺžka trasy 5,5 km vyhovuje aj tým najmenším účastníkom a preto sa tejto akcie pravidelne zúčastňujú celé rodiny s deťmi. Cez Obecný háj a Soroš sa účastníci dostanú do bývalých vinohradov na Starej Hore, odkiaľ sa naskytuje pekný výhľad na Hlohovec a priľahlé okolie.

Cyrilometodějské dědictví
07 Dub

VELIKONOČNÍ KONCERT NA PAMÁTKU SV. JANA PAVLA II.

 • 10:00
 • Diecézní svatyně sv. Cyrila a Metoděje, Terchová, Slovensko

Svatý Jan Pavel II. jmenoval 31. prosince 1980 svaté Cyrila a Metoděje spolupatrony Evropy. Největší kostel s patronátem dvou bratří na Slovensku byl v roce 2019 povýšen na diecézní svatyni. Od roku 2005, kdy svatý Jan Pavel II. zemřel, se zde pravidelně v neděli Božího milosrdenství koná koncert "Díky za lásku".

13 Dub

Olomoucký tvarůžkový festival

 • 9:00
 • Olomouc, Česká republika

Dvoudenní akce spojená s ochutnávkou tvarůžkových specialit, doprovodným folklórním programem a prezentací minipivovarů.

25 Dub

Flora Olomouc Jarní etapa

 • 9:00
 • Olomouc, Česká republika

Jarní etapa mezinárodní zahradnické a květinové výstavy a veletrhu

Kalendář akcí
25 Dub

VÝSTAVA POZDRAV Z VOJVODINY

 • 9:00
 • Dům umění Slovenské filharmonie v Piešťanech, Nábrežie Ivana Kraska 1, Piešťany, Slovensko

Výtvarné práce študentov Nikolu Mitića, Teodory Petković, Miroslava Janina, Marka Piroški a študenta magisterského štúdia Filipa Dzolića z Akadémie umení v Novom Sade vznikli v pravidelnej umeleckej tvorivej dielne „Od bohyne k Bohorodičke“. Samotná umelecká tvorivá dielňa „Od bohyne k Bohorodičke“ sa zrodila na archeologickom nálezisku Donja Branjevina v obci Odžaci v Srbsku. Myšlienkou organizátora Nenada Živanova, predsedu kultúrneho združenia „Atanasije Nikolić“, je, aby na novoobjavenom archeologickom nálezisku umelci hľadali prostredníctvom umeleckého jazyka odpovede na najhlbšie otázky: kto sme, odkiaľ pochádzame a kam ideme. Výstava bude prístupná verejnosti do 2. mája 2024.

Cyrilometodějská stezka
28 Dub

Putování po Cyrilometodějské stezce z Kopčan do Mikulčic

 • 10:00
 • Kopčany (SR) - Mikulčice (ČR)

V neděli 28. dubna 2024 v 10 hodin se uskuteční jarní putování po Cyrilometodějské cestě z Kopčan (Slovensko) do Mikulčic (Česká republika) pro širokou veřejnost. Zveme všechny zájemce na komentovanou procházku po rovinaté, 7 km dlouhé turistické trase po stopách odkazu Velké Moravy. Trasa bude mít celkem pět zastávek, mezi nimiž nebudou chybět významné velkomoravské památky, jako je nejstarší dochovaný velkomoravský kostel svaté Markéty Antiochijské v Kopčanech nebo slovanské hradiště v Mikulčicích.

Rotunda sv. Juraja, Nitrianska Blatnica
28 Dub

Svatojurajská pouť ke kostelu sv. Juraje

 • 9:00
 • Nitrianska Blatnica, Slovensko

Mše svatá se bude konat v rotundě svatého Juraje v neděli 30.4.2023 od 10 hod. a celebrovat ji bude nitranský biskup Mons. Viliam Judák. Její průběh bude v přímém přenosu vysílat RTVS na programu STV 2. V kulturním programu po mši sv. se představí místní a regionální zájmové folklorní soubory a jednotlivci i profesionální kulturní subjekty. Od časného rána bude na Poušti pod rotundovou loukou probíhat tradiční poutní jarmark s doprovodnými akcemi.

Květen

04 Kvě

Fraštacké putovanie za vínom

 • 9:00
 • Hlohovec, Slovenská republika

Ochutnávka kvalitních slovenských vín v Hlohovci. Kyvadlová doprava, několik účastníků s degustační skleničkou a taškou zavěšenou na krku se tradičně pohybuje po hlohoveckých vinných sklepech, hospůdkách a restauracích, aby si našli svého favorita.

07 Kvě

NOC VĚŽÍ A rozhleden

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Šestý ročník akce Noc věží a rozhleden se koná po celé ČR. Příjemná noc plná světel, ohňů a hudby. Už jste někdy snídali na věži? Byli jste někdy na noční prohlídce rozhledny? Vystoupili jste na noční věž a prohlédli si noční krásy okolí? Pokud ne zde, určitě si to nenechte ujít!

07 Kvě

Den praturů

 • 9:00
 • Živá voda Modrá, Česká republika

Aktivity pro celou rodinu nejen ve sladkovodní a botanické zahradě, ale také na stezce praturů. Malování, modelování býků z Býčí skály, přednáška o turech, ukázka krmení tura.

07 Kvě

Vína na hrade

 • 9:00
 • Hrad Červený kámen, Slovensko

Až 30 vinařů na hradě Červený Kameň. Přijďte si vychutnat výjimečnou atmosféru na hrad Červený Kameň, zveme vás na malou vinařskou stezku do největších sklepů v regionu. Zároveň pro vás budou na hradním nádvoří připraveny řemeslné trhy. Z Časté na hrad Červený Kameň jezdí kyvadlová doprava k autobusům z Bratislavy, Pezinku, Modry a Trnavy.

08 Kvě

Cyklistická pouť Močenok - Trnava - Nitra

 • 9:00
 • Trnava - Močenok - Nitra, Slovensko

Cykloturistická púť nadväzuje na každoročné pešie púte a cyklopúte veriacich z farnosti Močenok do Nitry a tiež cyklopúte do Trnavy. Vedie z Nitrianskeho hradu, sídla biskupa nitrianskej diecézy, do sídla trnavskej arcidiecézy. Cyklopútnici budú mať krátke zastavenia pri viacerých pamiatkach, ktoré sa nachádzajú na trase a budú mať možnosť dozvedieť sa mnoho zaujímavých informácií o kostoloch a farnostiach. Púť je rozdelená na dve časti, zdatnejší cykloturisti môžu absolvovať celú trasu, rekreační cyklisti môžu prejsť len niektorý z jej úsekov.

Otvorené pivnice na sv. Urbana
24 Kvě

Otvorené pivnice na sv. Urbana

 • 9:00
 • Hlohovec, Slovenská republika

130 otvorených pivníc od Devína cez Raču, Vajnory, Svätý Jur, Pezinok, Modru, Šenkvice až po Dolné Orešany. V otvorených pivniciach príjemne prekvapia veľké vína Malých Karpát, výborné kulinárske pochúťky, nebude chýbať hudba, výstavy umelcov... Návštevníkov čakajú 2 dni skvelých vín a príjemných zážitkov v rozkvitnutom Malokarpatskom regióne.

25 Kvě

Pravoslavná Cyrilometodějská pouť a Bulharský kulturní den

 • 10:00
 • 3. kostel, Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Tradiční pravoslavná pouť s liturgickou mší v prostorách III. Velkomoravské baziliky. Odpoledne setkání bulharské komunity a prezentace jejich národních kulturních hodnot.

26 Kvě

Púť ku kaplnke sv. Urbana

 • 9:00
 • Hlohovec, Slovenská republika

Púť k sv. Urbanovi je zapísaná v zozname nehmotných pamätihodností mesta Hlohovec. Pestovaním hrozna a výrobou vína sa na území mesta zaoberali celé generácie našich predkov. Bol to zdroj, niekedy jediný, ich obživy. Z tohto dôvodu sa svätý Urban, patrón vinohradníkov, záhradníkov a debnárov, tešil mimoriadnej úcte. Jej prejavom bola aj púť k tomuto svätcovi. Altánok nad sochou sv. Urbana ľudovo nazývaný "Urbánok" bol vybudovaný v roku 1924 a v tomto roku si pripomíname 100 rokov od jeho postavenia.

28 Kvě

Setkání Bulharů na Devíně

 • 9:00
 • Church of the Holy Cross in Bratislav-Devín, Slovakia

Výroční setkání Bulharů a jejich přátel na Slovensku u příležitosti Dne bulharské osvěty, kultury a slovanského písemnictví.

21 Kvě

Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie

 • 10:00
 • okolí Skalice, Slovensko

Množstvo otvorených chát, široký výber vín, domáce špeciality, smiech, radosť a priateľské stretnutia. Okolie Skalice ožíva na jar vďaka tým, ktorí majú radi nápoj kráľov. Navštívte miestnych vinárov, vychutnajte si pohľad na jarné farby stromov a viníc s pohárom vína v ruke.

25 Kvě

RYTIERSKY FESTIVAL ROTENSTEIN

 • 9:00
 • Hrad Červený kámen, Slovensko

V dobovém programu uvidíte rytířský turnaj, lukostřelce, šermířské souboje, interaktivní představení chladných či palných zbraní, kejklíře, tanečníky, baviče a další umělce, dramatické příběhy a humorné povídky, literárně-historickou revue s osobnostmi z kulturního a historického prostředí. Letos vás čeká jedinečná RYTÍŘSKÁ JÍZDA, příběh o ušlechtilém srdci a zábavě na královský způsob.

Červen

Velehrad
09 Čvn

Divadlo pro děti Včelí medvídci zpívají

 • 3:00
 • Velehradský poutní areál ambity

Divadlo pro děti v rámci Víkendu otevřených zahrad 9.6.2024 + vycházky velehradskou cisterciáckou krajinou 9. i 10.6.2024

19 Čvn

MEZINÁRODNÍ DĚTSKý FOLKLORNÍ FESTIVAL "KUNOVSKÉ LÉTO"

 • 9:00
 • Kunovice - Uherské Hradiště - Staré Město, Česká republika

V červnu se do Kunovic a dalších moravských měst tradičně sjíždějí děti z různých koutů světa na oblíbený folklorní festival Kunovické léto. Pro všechny návštěvníky je připraven bohatý třídenní program - 31. přehlídka tradičních regionálních či národních tanců jednotlivých zemí, koncerty, soutěže. Hostitelskými městy festivalu jsou především Kunovice, ale také Uherské Hradiště a Staré Město.

Bojná Valy
15 Čvn

KOMENTOVANÝ SPRIEVOD NA HRADISKU VALY V BOJNEJ

 • 12:00
 • Hradisko Valy, Bojná, Slovensko

Príďte zažiť jedinečné sprevádzanie približujúce život na Staroslovanskom hradisku v období Veľkej Moravy. V letnej sezóne (jún-august) sa bude každú sobotu v obci Bojná konať komentovaný sprievod hradiska Valy. Komentovaná prehliadka hradiska sa bude konať každú sobotu o celej hodine od 12.00 do 18.00 hodiny. Sprievodca návštevníkov privíta pri historickej rekonštrukcii vstupnej brány hradiska Valy. Pri vstupe na hradisko sa od sprievodcu môžete dozvedieť zaujímavé informácie o vzniku a význame hradiska. Nasledovať bude presun spoločne so sprievodcom do centra bývalého miesta života Slovanov, kde sa návštevníci okrem zaujímavostí o ich živote dozvedia aj o tom, čo predchádzalo zániku a znovu objaveniu pokladov hradiska. Okrem toho počas celého leta bude pre návštevníkov Bojnej sprístupnené Archeologické múzeum Veľkej Moravy denne v čase od 10.00 do 16.00 hodiny. Hradisko Valy je rekonštrukciou osídlenia Slovanov priamo v prírode a jedným z najvýznamnejších archeologických lokalít v strednej Európe. V 9. storočí bolo významným opevneným mocenským centrom, ležiacim na obchodnej ceste medzi Ponitrím a Považím, v ktorom obyvatelia prijali kresťanstvo ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda. Prehliadky sú zdarma a nie je nutné sa prihlasovať vopred!

15 Čvn

Cyrilometodějská pouť v Zalaváru

 • 11:00
 • Bazilika v Zalaváru, Maďarsko

Slovenská samospráva v Budapešti srdečně zve všechny zájemce na tradiční pouť do Blatnohradu (Zalaváru), která se usktueční ve čtvrtek 15. júna 2023. V 11 hodin proběhne otevření vzpomínkových slavností před 20ti ročním sousoším sv. Cyrila a Metoděje maďarskou a slovenskou hymnou. Potom bude mít krátkou řeč předsednice Edita Hortiová. Po jejím vystoupení následuje další řeči a pokládání věnců. V průběhu slavností vystoupí s kulturním programem Budapeštsko slovenský pěvecký sbor Ozvěna. Ve 12 hodin proběhne svatá mše v místním kostele Královnej posvatného ružence, kterou bude sloužit vdp. Stanislav Brtoš. Od 13 hodin proběhne přednáška archeoložky PhD. Agnese Ritoó o výzkumu probíhajícím za historickým parkem. Od 13.30 bude společný oběd účastníků poutě v místní restauraci.

14 Čvn

NOC s Metodějem

 • 16:30
 • Výšina sv. Metoděje, Uherské Hradiště, Česká republika

Město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště si vás dovolují pozvat na desátý ročník setkání na Výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti. Připraven bude program pro všechny věkové kategorie – zábavné odpoledne pro děti i večerní koncert pro širokou veřejnost. Vstup volný.

13 Čvc

Po stopách svatých Cyrila a Metoděje do Blatnohradu - Zalaváru

 • 10:30
 • Bazilika v Zalaváru, Maďarsko

Ordinariát ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky v spolupráci s Vojenským ordinariátom Maďarskej republiky Vás pozývajú 17. júna 2023 na spoločnú púť po stopách svätých Cyrila a Metoda do Blatnohradu – Zalaváru. Kniežacie sídlo v Blatnohrade rozkvitalo počas panovania Pribinovho syna Koceľa, u ktorého sa zastavili svätí solúnski bratia Konštantín a Metod na svojej púti do Večného Mesta. A práve v Blatnohrade sa našla významná archeologická pamiatka, črep s hlaholským nápisom, ktorý je dôkazom o používaní hlaholiky v našom priestore. Staroslovenčina ako štvrtý liturgický jazyk, Božie požehnanie a genialita svätého Cyrila a svätého Metoda, spolupatrónov Európy, položili základy slovenskej, slovanskej a stredoeurópskej vzdelanosti vďaka múdremu rozhodnutiu našich panovníkov Rastislava, Svätopluka a Koceľa obrátiť sa na byzantského cisára Michala III., aby im poslal misionárov, ohlasovateľov Božieho slova v jazyku, ktorý je Slovenom zrozumiteľný. V Blatnohrade môže človek vnímať hlbokú duchovnú postať nášho národa a čerpať z nej. Blatnohrad však patrí k posvätným miestam nielen nášho slovenského národa, ale i ďalších slovanských národov.

15 Čvn

LESTIVAL - FESTIVAL FANTAZIE

 • 9:00
 • Zámecký park Dolná Krupá, Slovensko

Lestival je nádherný pohled do nejkrásnějšího království. Říše fantazie, kde se cukrová vata vyrábí z mraků, draci mají hudební vkus, Lactibrada pije cappuccino a Valibuk s úsměvem kroutí boky. Tedy buky. Spojte se na dva dny se světem bytostí z Dobšinského pohádek a slovanské mytologie. Jen trochu zavřete oči.

22 Čvn

Jánske ohne v obci Kšinná

 • 10:00
 • obec Kšinná, okres Bánovce nad Bebravou, Slovenská republika

Rázovitá slovenská obec Kšinná pripravuje tradičné pálenie vatry spojené s folklórnym programom. Počas podujatia bude sprístupnený vzácny neskororománsky kostol sv. Kozmu a Damiána. V jeho priestoroch bude prezentovaná výstava Misia v kontextoch a súvislostiach. Výstava približuje verejnosti známe i menej známe kultúrno-historické objekty spojené s cyrilo-metodskou misiou a počiatkami kresťanstva. Pre deti bude pripravený workshop spojený s tvorivou dielňou zameraný na kreatívnu výuku hlaholiku. Súčasťou podujatia budú aj ďalšie aktivity.

Cyrilometodějské dědictví
22 Čvn

Cyrilometodějské dobové slavnosti na Děvíně

 • 14:30
 • Bratislava-Děvín, Slovensko

Kulturní a dobové slavnosti pro všechny věkové kategorie. Tímto způsobem také návštěvníkům odhalíme dávnou historii trasy Evropské kulturní stezky svatých Cyrila a Metoděje. Akce nabídne návštěvníkům dobový tábor a kuchyni raného středověku, historické vystoupení historického souboru a večer slovanskou ohňovou show. Součástí programu je také římskokatolická liturgie v duchu cyrilometodějské tradice a panelová diskuse o odkazu světců. Součástí akce bude putovní výstava fotografií Pavla Demeše.

Kalendář akcí
29 Čvn

Raně středověké kratochvíle

 • 10:30
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Začínají prázdniny a to je ideální čas na trochu živé historie. Kmenové sdružení Styrke připravilo na celý víkend mimořádnou podívanou. Můžete se těšit na odvážné muže, temperamentní ženy a pohled na způsob života v 9. století. Sobotní odpoledne bude bohatší a určitě potrvá až do 18 hodin. Čeká vás středověký táborový život, ukázky řemesel a boje, možnost vyzkoušet si střelbu z luku a hod oštěpem. V dílnách si děti budou moci vymodelovat hliněné figurky zvířat. Všichni jsou srdečně zváni.

Cyklistika po Chotároch Hlohovec
29 Čvn

Cyklistika po chotároch v okolí Hlohovca

 • 9:00
 • cyklotrasy v okolí Hlohovca

Cyklotrasy majú aj edukačný charakter a zároveň účastníkom predstavia históriu regiónu i vinárske tradície. Spoznajte vinohrady, miestnych vinárov a dejiny vinohradníctva i tradičné odrody vín, ktoré sú pre tento región už mnoho storočí charakteristické.

29 Čvn

Dračie dni na zámku

 • 9:00
 • Zámok Smolenice

Pestrá paleta nevšedných vôní, chutí a sprievodných aktivít, ktoré potešia malých aj veľkých. Streľba z luku, prehliadka zámku s výstupom na zámockú vežu, či dračie rozprávky. To všetko je Stredoveký víkend v Smoleniciach.

30 Čvn

XIV. Moravská Compostela

 • 6:30
 • Svatý Kopeček, Svatý Hostýn, Velehrad, Česká republika

Tradiční pěší pouť Svatý Kopeček – Pavlovice – Svatý Hostýn – Štípa – Napajedla – Velehrad, 110 km. 1. etapa neděle 30. 6.: Svatý Kopeček – Pavlovice, 30 km 2. etapa pondělí 1. 7.: Pavlovice – Sv. Hostýn, 20 km 3. etapa úterý 2. 7: Sv. Hostýn – Zlín, 20 km 4. etapa středa 3. 7.: Zlín – Napajedla, 22 km 5. etapa čtvrtek 4. 7.: Napajedla – Velehrad, 20 km.

Červenec

01 Čvc

Večerní pohoda u Trojice

 • 9:00
 • Olomouc, Česká republika

Letní multižánrový hudební festival. Akce se koná do 30. srpna 2024

01 Čvc

Cyrilometodský hold dolianským osobnostiam

 • 17:00
 • Doľany, Slovensko

Malebná obec Doľany, dříve Ompitál, na samém okraji Bratislavského kraje, byla rodištěm nebo místem pobytu několika významných kulturních osobností, z nichž mnohé ve svém životním díle rozvíjely odkaz svatých Cyrila a Metoděje.
Program: Kaplnka sv. Leonarda – spomienka na významné osobnosti spojená s kladením vencov na miestnom cintoríne. Osvetový program venovaný odkazu sv. Cyrila a Metoda a veľkým ľuďom z malého Ompitála. Panelová výstava o živote a diele Juraja Fándlyho

Diecézna svätyna sv. Cyrila a Metoda
02 Čvc

Cyrilometodějské dny v Terchové

 • 9:00
 • Terchová, Slovensko

Duchovně-kulturně-společenská akce na počest slovanských světců Cyrila a Metoděje - spolupatronů Evropy - 35. ročník. Kostel v Terchové je největší kostel na Slovensku, zasvěcený soluňským bratřím. Dne 9. října 2019 byla povýšena na diecézní svatyni - poutní místo ke cti svatých Cyrila a Metoděje. Cyrilometodějské dny v Terchové nabízejí ve svém programu bohatý univerzální obsah. Kromě sakrálního rozměru se slavnostní cyrilometodějskou mší na poutním vrchu Oravcove mohou četní poutníci a návštěvníci z domova i ze zahraničí zhlédnout řadu uměleckých výstav, koncertů, divadelních představení, vědeckých sympozií, křty knih, přírodní galerii v exteriéru obce a další doprovodné akce a programy.

05 Čvc

Nitra, milá Nitra...Pribinovy a Cyrilometodějské slavnosti

 • 9:00
 • Nitra, Slovensko

Tři dny celoslovenských oslav příchodu byzantské misie svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, Nitranské dny věnované cyrilometodějské a velkomoravské tradici a významným osobnostem historie i současnosti Nitry. Součástí programu je mše svatá v rámci cyrilometodějské národní pouti a kulturní akce - výstavy, koncerty vážné a populární hudby, konference, workshopy, historické průvody a hry, tvůrčí dílny, literární soutěže, jarmark tradičních lidových řemesel a uměleckých výrobků s nabídkou slovenských gastronomických specialit.

06 Čvc

Nitra, milá Nitra - Pěší putování po Cyrilometodějské stezce

 • 9:00
 • Dražovce - Nitra, Slovensko

V rámci programu Cyrilometodějských slavností Nitra, milá Nitra 2023, zveme velké i malé, malé i velké v pondělí 3. července 2023 na nenáročnou turistickou a poutní akci se zastávkami u památek spojených s obdobím Velké Moravy, spojenou se sběrem razítek do poutnických pasů, na základě kterých na konci cesty na Nitranském hradě každý poutník obdrží certifikát o absolvování cesty, odznak a volnou vstupenku do areálu Nitranského hradu.

Do Dražovic se bude možné dostat také pravidelnou linkou MHD č. 4 s mimořádným spojem v 8.45 hodin ze zastávky Kmeťova nebo individuálně osobními motorovými vozidly.

05 Čvc

Nitra, milá Nitra - Cyrilometodějská národní pouť

 • 10:00
 • Nitra, Slovensko

Pouť je tradiční akcí v rámci programu národních oslav u příležitosti státního svátku svatých Cyrila a Metoděje. Jejím vyvrcholením je pontifikální sv. mše za účasti slovenských biskupů, nejvyšších představitelů státu a poutníků z celého Slovenska i ze zahraničí.

06 Čvc

Nitra, milá Nitra - Pribinova Nitrawa

 • 11:00
 • Nitra, Slovensko

Dvoudenní historický festival života v raném středověku je akcí zábavného, ale i vzdělávacího charakteru. V rámci programu se areál hradu promění v dobové středověké město a tábor, který přiblíží původní život řemeslníků a bojovníků z dob Velké Moravy.

04 Čvc

Dny lidí dobré vůle

 • 9:00
 • Velehrad, Česká republika

Velehradské slavnosti se konají každoročně u příležitosti státního svátku Dne svatých Cyrila a Metoděje a nabízejí bohatý program pro celou rodinu.

04 Čvc

Večer lidí dobré vůle

 • 19:00
 • Velehrad, Česká republika

Slavnostní večer u příležitosti státního svátku České republiky spojený s prezentací vzdělávacích a charitativních projektů. Na nádvoří před bazilikou se uskuteční benefiční koncert lidí dobré vůle.

05 Čvc

Národní pouť na Velehradě

 • 10:00
 • Velehrad, Česká republika

Vyvrcholení oslav sv. Cyrila a Metoděje v rámci Dnů lidí dobré vůle za účasti nejvyšších církevních a státních představitelů a několika tisíc poutníků nejen z České republiky.

Boj o Veligrad, Archeoskanzen Modrá
05 Čvc

Cyrilometodějské dny

 • 9:00
 • Chotebuz - Podobora, Česká republika

Připomeňte si s námi období Velké Moravy a příchod Cyrila a Metoděje ve dnech 5. - 6. července 2023. Hradiště ožije slovanskými bojovníky, řemeslníky a sokolníkem. Připraven bude také bohatý program pro děti.

Spomienkové služby Božie na hrade Branč
05 Čvc

Spomienkové služby Božie na hrade Branč

 • 9:00
 • Hrad Branč, Slovensko

Spomienková bohoslužba na pripomenutie si vierozvestcov Cyrila a Metoda, majstra Jana Husa i evanjelických martýrov cirkvi, ktorí boli väznení na hrade Branč.

Cyrilometodějské dědictví
05 Čvc

Tradiční pouť svatých Cyrila a Metoděje

 • 9:30
 • Radhošť, Česká republika

Tradiční pouť na počest svátku slovanských misionářů Cyrila a Metoděje na vrchol kopce Radhošť ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Kromě řady atrakcí a stánků nabídne pouť také katolické bohoslužby v 9:30, 11:00 a 14:00 hod.

05 Čvc

Cyrilometodějská pouť na Podluží

 • 15:30
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Koncelebrovaná mše svatá za účasti biskupů a kněží a poutníků z Podluží a přilehlých částí Slovácka. Pouť bude zakončena modlitebním programem a koncelebrovanou mší svatou v římskokatolické farnosti Mikulčice.

Národná púť na Kostolec
05 Čvc

Národná púť na Kostolec

 • 10:00
 • Hradisko Kostolec-Ducové, Slovensko

Tradičná pešia púť so slávnostnou sv. omšou, ktorá sa tradične uskutoční na sviatok sv. Cyrila a Metoda v areáli pamiatkovo upraveného veľmožského dvorca z 9. storočia.

06 Čvc

Cyrilometodějské hodové slavnosti

 • 9:30
 • Dohňany, Slovensko

Tradiční akce, která každoročně přináší sportovní akce, fotbalový turnaj, vystoupení folklorních tanečních a pěveckých souborů a slavnostní mši svatou u příležitosti svátku patronů kostela svatých Cyrila a Metoděje v Dohňanech.

Calendar of Events
05 Čvc

Cyrilometodějská pocta dolianským osobnostem

 • 10:00
 • Doliany, Slovensko

Tradiční obecní akce na svátek svatých Cyrila a Metoděje, spojená s kulturním programem s lidovou hudbou a typickými místními produkty. Součástí akce je také návštěva hřbitova, kde je pohřbeno několik významných slovenských buditelů. Návštěvníci se společně pobaví v rodinném domě Juraje Palkoviče. V letošním roce bude také otevřena výstava starých autentických fotografií z Dolan v opravené věži Meška. Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Cyrilometodská ratolesť
07 Čvc

Cyrilometodská ratolesť

 • 10:00
 • Kostel sv. Margity Antiochijskej v Kopčanech, Slovensko

Tradičná slávnostná omša pri veľkomoravskom Kostole Sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch.

06 Čvc

Cyrilometodějské slavnosti v Bojné

 • 9:00
 • Bojná-Valy, Slovensko

Slavnosti jsou zábavnou a vzdělávací akcí pro všechny kategorie, při níž mají návštěvníci možnost navštívit rekonstrukce slovanských obydlí, velkomoravský tábor, zhlédnout ukázky sokolnictví, dobových řemesel, dobové kuchyně, raně středověkého života a inscenovaných bitev a bitevních turnajů na místě, psaní hlaholicí , nebo práci archeologů na místě s nejstaršími křesťanskými památkami. Program na místě s nejstaršími křesťanskými památkami zahrnuje slavnostní mši svatou a dobové atrakce bojovníků.

20 Čvc

Josefkol

 • 9:00
 • Čechy pod Kosířem, Česká republika

Každoročně se na konci července koná již tradiční mezinárodní sraz mistrů kolářského a kočárnického řemesla. Tato jedinečná akce, která představuje dávná řemesla spojená se stavbou kočárů, se koná v průběhu několika dnů v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Nejlepší řemeslníci České republiky, kteří se podílí na této prestižní akci, předvádí na určených stanovištích ukázky zpracování různých materiálů: dřeva, železa, skla, textilu, kůže, proutí atd. Někteří z nich se pyšní titulem “Nositel tradice“ uděleným Ministerstvem kultury ČR. Na akci se také prezentují „mistři opratí“ koňských spřežení, kaskadéři, mladí sportovci, umělci a muzikanti. Uvidíte také různá plemena koní z celé ČR, od tažných těžkých koní vhodných na práci v lese a na poli, přes koně jezdecké, až po koně kočárové. Pro návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program.

22 Čvc

Putování z Kácova do Bystřice nad Pernštejnem

 • 8:00
 • Kácov - Bystřice nad Pernštejnem, Česká republika

Připravujeme 2. etapu pěšího putování pro veřejnost po značené Cyrilometodějské stezce z Kácova do Bystřice nad Pernštejnem (135 km). Akce se uskuteční ve dnech 22.-28. 7. 2024 ve spolupráci se zkušeným průvodcem Tomášem Jindřichem. Akce naváže na loňskou 1. etapu putování po Cyrilometodějské stezce Levý Hradec – Kácov. Třetí, závěrečná etapa se uskuteční v roce 2025 na trase z Bystřice nad Pernštejnem do Velehradu. Kdo máte chuť se vypravit s námi na pouť, napište na email: tomas.jindrich@ultreia.cz. Přihlášky posílejte do poloviny června, počet účastníků s ohledem na možnosti ubytování je omezený.

28 Čvc

SLAVNOSTNÍ PRAVOSLAVNÁ LITURGIE

 • 10:00
 • Výšina sv. Metoděje, Uherské Hradiště, Česká republika

Slavnostní pravoslavná liturgie (mše) v přírodním areálu na Výšině sv. Metoděje se uskuteční přímo v základech velkomoravského kostela z 9. století, v místech, kde svaté mše sloužili Konstantin-Cyril a arcibiskup Metoděj. Liturgii bude sloužit protopresbyter Mgr. Petr Kliment Koutný.

27 Čvc

NÁRODNÍ FESTIVAL KŘESŤANSKÉHO DIVADLA GORAZDŮV MOČENOK

 • 10:00
 • Močenok, Slovensko

31. ročník Národního festivalu křesťanského divadla. Na programu je přehlídka divadelních představení, workshopy, tvůrčí dílny, výstavy, koncerty a pontifikální mše sv.

Pěší turistika po Cyrilometodějské stezce
26 Čvc

pěší pouť Mocenok - Nitra

 • 10:00
 • Močenok, Slovensko

Poutníci absolvují 18kilometrovou pouť po cestě soluňských bratří Močenok - Nitra. Na Nitranském hradě předají poselství sídelnímu biskupovi.

Srpen

06 Srp

Dračí dny na zámku

 • 10:00
 • Zámek Smolenice, Slovensko

Široká škála neobvyklých vůní, chutí a doprovodných aktivit, které potěší malé i velké. Lukostřelba, prohlídka zámku s výstupem na zámeckou věž nebo dračí pohádky, to vše je středověký víkend ve Smolenicích doprovázený zámeckým jarmarkem.

Boj o Veligrad, Archeoskanzen Modrá
10 Srp

Veligrad - historický festival

 • 9:00
 • Archeoskanzen Modrá, Česká republika

The historical festival connected with the early medieval battle from the period of Great Moravia will carry out from 10th till 11th August. During Saturday and Sunday, visitors can return to the time of Great Moravia, experience period crafts and life first hand. During both days, there is a rich accompanying program with demonstrations of crafts, archery tournament, lots of competitions for children and adults and many other activities. The highlight of Saturday's and Sunday's program will be the reconstruction of the battle.

24 Srp

Den medu a medoviny

 • 13:00
 • Archeoskanzen Modrá, Česká republika

Den medu a medoviny je v archeoskanzenu v Modré tradiční akcí starou jako samotný skanzen. Letošní ročník oblíbené akce se uskuteční v sobotu 27. září. Součástí programu je i velmi atraktivní degustace medoviny a ochutnávka medu. Akce tradičně začíná jarmarkem medových výrobků a včelích produktů od 13.00. Připraveno je divadelní představení pro děti a otevřena bude také ochutnávka medoviny a medu. Připravena je také oblíbená soutěž ve stloukání másla, v přilehlém hotelu budou k ochutnání praktické ukázky využití medu v kuchyni.

23 Srp

Hefaiston

 • 9:00
 • Hrad Helfštýn, Týn nad Bečvou, Česká republika

Největší mezinárodní setkání uměleckých kovářů v Evropě. Setkání se tradičně koná poslední srpnový víkend na hradě Helfštýně, který se tak na několik dní promění doslova v Mekku kovářství. Na Helfštýn tradičně dorazí kovářští mistři z celého světa a návštěvníci mají jedinečnou příležitost obdivovat jejich zručnost při práci. Kováři pracují pod širým nebem na několika pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstanou na hradě nebo ozdobí město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází. A na hradě i ve městě můžete obdivovat práce také z předchozích ročníků. Otevřené kovářské výhně, zvonící kovadliny i všudypřítomný kouř – to vše v návštěvnících zanechá hluboký dojem a úžas nad tím, co vše se dá z železa vyrobit. Připraven je také bohatý doprovodný program.

18 Srp

24. pěší pouť na Velehrad

 • 9:30
 • Velehrad, Česká republika

Přípravné fáze: Neděle 18. srpna - 1. proud se sejde v 16 hodin u Cyrilometodějské lípy mezi Sirákovem a Újezdem na diecézní hranici, evropském rozvodí a historické hranici Čech a Moravy, a putuje do Nového Veselí; další přípravná etapa: Radešínská Svratka - Vítochov. V pondělí 19. srpna 2024 v 8.00 hodin od kostela svatého Václava v Novém Veselí přes Kotlasy a Ostrov a v 15.15 hodin je mše svatá v Netíně a se zastávkou u svaté Zdislavy v Lavičkách dorazíme do Vel. Meziříčí. 2. proud - v 15.00 z Vranova nad Dyjí do Znojma, 3. proud z Vítochova v 11.30, 4. proud - z Nedvědice od kostela svaté Kunhuty v 9.00, 5. proud ze Sebranic u Litomyšle. V úterý 20. srpna pokračujeme dále z Velkého Meziříčí v 6.30, ze Znojma v 6.30 a z Olešnice v 7.30. Poslední čtyři etapy pěší pouti z Levého Hradce začínají v Brně na Hlavním nádraží (6. proud, ale nejdelší a nejstarší). Středa 23.8. Olomouc (7), čtvrtek 24.8. Skalica (8), Ratíškovice v 15 hodin (9), pátek 25.8. pokračují všechny proudy, další proud začíná z Brankovic (10), sobota 26.8. Uh. Brodu (11), Nedachlebice (12. proud). On Saturday 24.8. all other streams will join and start at 7:30 from Buchlovice and at 7:15 from Boršice, at 8:45 from Tupes, come and see us. At Velehrad in the Basilica at 10:00 a.m. the renewal of consecration and immediately at 10:30 a.m. the Mass of St. MIROSLAV SUCHOMEL, President of the Velehrad Foundation and parish priest in the Staré Město (where the original Velehrad was) will serve after the Mass. Then refreshments and the presentation of the crosses in the new ambulatory, then the OPPORTUNITY TO VISIT: the chapel in Stojan (not only because of the 100th anniversary of the death of Archbishop Stojan), the underground of the basilica, exhibitions at the Information Centre and in the Stojan Gymnasium. Afternoon lecture in Cyrilka. Take with you: a mattress and sleeping gear. Luggage (and tired pilgrims) will be taken by an escort vehicle. We always sleep under the roof.

17 Srp

Hudební festival Šroubek

 • 19:00
 • Velehrad, Česká republika

Předposlední srpnová sobota na Velehradě je každoročně věnována hudbě na pomezí žánrů. V tento den se v amfiteátru poutního místa uskuteční již šestnáctý ročník Festivalu šroubové hudby, jehož působivou kulisu tvoří hradby velehradské baziliky.

září

06 Zář

Lidový rok® Velká Bystřice

 • 9:00
 • Velká Bystřice, Česká republika

Lidový rok je dvoudenní folklorní festival s mezinárodní účastí s mnohaletou tradicí. Festival se koná v rámci celoročního cyklu akcí „Hanácký rok v Bystřici“ a je zaměřen na tradiční lidovou kulturu. Specifikem festivalu je, že k účasti jsou vybírány folklorní spolky, které předvádějí ve svém programu lidové zvyky a výroční obyčeje svých regionů v autentické, jevištní nebo stylizované podobě.

14 Zář

STŘEDOVĚK POD HRADBAMI

 • 9:00
 • Sad Antona Bernoláka, Trnava, Slovensko

Nenechte si ujít příležitost zažít nefalšovanou atmosféru středověkého života. Za starobylými městskými hradbami, v Sadu Antona Bernoláka, se utáboří šermíři a rytíři se svými družinami v rámci akce Středověk pod hradbami. Prostřednictvím dobové kuchyně, řemesel, šermířských vystoupení, ukázek lukostřelby a jízdy na koních vám přiblíží vůni, chuť a atmosféru skutečného středověku.

Calendar of Events
14 Zář

Slované ve Svätom Jure

 • 9:00
 • Svätý Jur, Slovensko

Kulturní a současná akce určená pro všechny věkové kategorie, která šíří odkaz věrozvěstů prostřednictvím Evropské kulturní stezky svatých Cyrila a Metoděje. Akce nabídne návštěvníkům souboje bojovníků, příběhy z dávné historie, hudební vystoupení historického souboru a ukázky historických řemesel. Součástí programu jsou také interaktivní literární ukázky o odkazu věrozvěstů.

Cyrilometodějské dědictví
15 Zář

Národní pouť

 • 9:00
 • Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Stráže, Slovensko

Celonárodná púť k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii sa koná po stáročia, oficiálne od roku 1732. Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte cca 20 000 veriacich. Príďte nasať nezabudnuteľnú tohto tradičného podujatia.

Pěší turistika po Cyrilometodějské stezce
20 Zář

The Great Cyril and Methodius Pilgrimage from Wisla to Velehrad

 • 10:00
 • Wisla - Velehrad, Polsko a Česká republika

9denní pěší putování z polské Wisly přes Jablunkov, Beskydy, Bílé Karpaty na slavný Velehrad

Calendar of Events
21 Zář

Archeologické dny

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Srdečně vás zveme na 4. ročník víkendové akce. Přijeďte se podívat na velkomoravský tábor a život, řemesla a bojovky. V přednáškovém sále návštěvnického centra budou probíhat odborné přednášky.

Putujme bez hranic
26 Zář

15. svatováclavská pěší pouť

 • 10:00
 • Velehrad - Svatý Hostýn, Czech Republic

PONDĚLÍ 26.09. - 28.09.2024 - v duchovním spojení s katedrálou svatého Václava v Olomouci a poutním místem Stará Boleslav. Každý účastník cestuje na vlastní zodpovědnost. Těžší zavazadla (batohy s oblečením, spacáky a karimatky, které jsou povinné) budou přepravována doprovodným vozidlem. Změna JE MOŽNÁ, bude včas oznámena. Čtvrtek 26.9. Velehrad - Napajedla, 22 km. 10:00 mše svatá v kapli Matky Unie, POTÉ ODJEZD od Papežského kříže (nakládání a registrace od 9:00 hod.) Nocleh v tělocvičně kláštera v Napajedlích, večeře na faře. Pátek 27. 9. Napajedla - Štípa, 21 km. Adorace v kostele - zastávka u svaté Zdislavy v Oldřichovicích a Na Kaménce u Svaté Vody. 18:00 Mše svatá v poutním kostele ve Štípě. Nocleh v tělocvičně Sokolovny, večeře na faře. Sobota 28. 9. Štípa - Svatý Hostýn, 18 km. V 7:00 hod. pobožnost v kostele, zastávka u Panny Marie Lukovečkové. Občerstvení v soukromí, poté odjezd. (Odjezd autobusu ze Sv. Hostýna na nádraží v Bystřici v 16:05 - 16:45 a 17:25).

Říjen

Klášter Zesnutí svaté Matky Boží
08 Říj

Kulturní dědictví svatých Cyrila a Metoděje ve Skopje

 • 10:00
 • Skopje, Severní Makedonie

Připravujeme poznávání kulturního dědictví svatých Cyrila a Metoděje ve Skopji a v širším okolí Skopje. Program zahrne seminář na výše uvedené téma v Ústavu makedonské literatury, návštěvu areálu Univerzity svatého Cyrila a Metoděje ve Skopji a také památek zasvěcených svatým v centrální oblasti města. Vrcholem programu bude návštěva kaňonu Matka, jedné z nejmalebnějších přírodních památek v širším okolí Skopje. Zde objevíme klášter Zesnutí přesvaté Bohorodičky (tzv. klášter Matka), kde strávíme nějaký čas a seznámíme se s freskami svatých Cyrila Filozofa a Klimenta Ochridského ze 14. století. Workshop 8. října 2024 od 10 hodin a krátký výlet do kaňonu Matka 9. října 2024 v 9 hodin.

Jesenné putovanie po vinohradoch Hlohovecka
08 Říj

Turistický pochod vinicemi v okolí Hlohovce

 • 9:00
 • Hlohovec, Slovenská republika

Turistický pochod vinicemi Hlohovecka spojený s ochutnávkou vína a příběhy z minulosti.

17 Říj

Z trezoru Slováckého muzea - Zlato Velké Moravy

 • 9:00
 • Památník Velké Moravy - Cyrilometodějské centrum, Jezuitská 1885, Staré Město, Česká republika

Jedinečná krátkodobá výstava, realizovaná k příležitosti Mezinárodního dne archeologie, představuje vzácnou příležitost zhlédnout originály zlatých velkomoravských šperků, které jsou obvykle pečlivě uloženy v trezoru Slováckého muzea. Výstava nabízí nahlédnutí do hmotné kultury Velké Moravy prostřednictvím ukázek výjimečných archeologických nálezů, které jsou svědky řemeslného umění a estetiky té doby. Návštěvníci tak mají možnost po dobu 4 dnů prozkoumat detaily a krásu těchto historických šperků a nechat se unést zručností velkomoravských klenotníků.

26 Říj

Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie

 • 9:00
 • Borský Mikuláš, Gbely, Holíč, Kátov, Kopčany, Koválov, Mokrý Háj, Moravský Svätý Ján, Petrova Ves, Prietržka, Radimov, Radošovce, Skalica, Smrdáky, Štefanov, Unín, Vrádište, Slovensko

Množstvo otvorených búd, pestrá ponuka vín, domáce špeciality, smiech, radosť a priateľské stretnutia. Okolie Skalice na jeseň ožije vďaka tým, čo majú radi nápoj kráľov. Navštívte miestnych vinárov, vychutnajte si pohľad na jesenné farby stromov a viniča s pohárom vína v ruke.

28 Říj

Den české státnosti

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Workshopy a tematické tvoření

Listopad

Chute Malých Karpát
09 Lis

Chute Malých Karpát

 • 9:00
 • Suchá nad Parnou, Ružindol, Trnava, Svätý Jur, Grinava, Pezinok, Vinosady, Modra, Šenkvice, Doľany, Slovensko

Mladý festival otvorených vinárstiev, gastronómie a kultúry. Príležitosť pochutnať si s priateľmi, či rodinou, nielen na výbornom víne, ale aj na tradičných gastronomických špecialitách. Oči aj dušu návštevníkov poteší tvorba miestnych umelcov a ich tradičných regionálnych výrobkov.

16 Lis

Cisterciácká pečeť

 • 16:00
 • Malé Karpaty, Slovensko

Jediná výstava mešních a košer vín v České republice a na Slovensku.

15 Lis

DEN OTEVŘENÝCH SKLEPŮ

 • 9:00
 • Dlhá, D. Orešany, H. Orešany, Zeleneč, Trnava, Ružindol, Bratislava, Slovenský Grob, Svätý Jur, Pezinok, Limbach, Viničné, Bernolákovo, Veľký Biel, Veľký Grob, Čataj, Cífer, Šenkvice, Báhoň, Budmerice, Jablonec, Štefanová, Vinosady, Modra, Dubová, Hrad Červený kameň, Častá, Doľany, Slovakia

Malokarpatští vinaři vás zvou do svých sklepů, abyste ohodnotili jejich práci a podělili se o výsledek. Vína budou nabízena mladá i z minulých ročníků a někteří vinaři otevřou i své osobní archivy. Den otevřených sklepů není jen o víně, ale také o krásné krajině poseté vinicemi, regionální gastronomii a doprovodném programu.

Prosinec

20 Pro

STŘEDOVĚKÉ ADVENTNÍ TRHY

 • 9:00
 • Trnava, Slovensko

Bouchání kladiv, ražení mincí, tavení včelího vosku na výrobu svíček, vůně medu a čechinu linoucí se vzduchem - to je středověký adventní trh na nejstarším trnavském tržišti. Jeho součástí je živý adventní kalendář, na kterém se každý den odehraje několik divadelních představení.