Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Cyrilometodějská stezka

Aktuality

Cyrilometodějská stezka součástí národních oslav na Slovensku i Moravě 2020

9. 7. 2020

Červenec bývá tradičně na cyrilometodějské akce bohatý díky státním svátkům v České a Slovenské republice oslavujícím věrozvěsty. Protože máme jako mezinárodní sdružení partnery v obou zemích, zapojili jsme se do oslav pestrým způsobem. Předseda sdružení Jan Pijáček navštívil 3.-4. 7. Cyrilometodské dni v Terchové, kde se setkal s představiteli obce i Žilinského samosprávného kraje a zhlédl mimo jiné výstavu věnovanou uplynulým 30 ročníkům tradičních slavností v místní dominantě – v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

V sobotu 4. 7. se přesunulo těžiště aktivit především do Nitry, kde se rozběhl bohatý program oslav Nitra, milá Nitra. Dopoledne bylo u kostela sv. Michaela v Dražovcích zahájeno Cyrilo-metodské putovanie. Po celý den sloužil zájemcům o Cyrilometodějskou stezku i program slavností infostánek na pěší zóně, který fungoval jako jedno z míst, kde účastníci putování dostali razítko do poutního pasu cestou na Nitranský hrad. Odpoledne byl právě zde v Turistickém informačním centru otevřen první oficiální InfoPoint Cyrilometodějské stezky na Slovensku, za účasti předsedy sdružení Jana Pijáčka i partnerů: města Nitry, Slovenského domu Centrope, Bulharského kulturního institutu v Bratislavě, Nitranského samosprávného kraje i médií. Nitra tak rozšířila síť nových InfoPointů vznikajících podél tras Cyrilometodějské stezky. Ty jsou nyní rozmístěny zejména podél značené trasy ze Skalky u Trenčína do Velehradu, kde lze získat mapy a pasy Cyrilometodějské stezky (Žítková, Starý Hrozenkov, Uherský Brod, Bojkovice, Luhačovice, Uherské Hradiště, Staré Město, Modrá, Velehrad). Smyslem je podpořit putování po značených trasách Cyrilometodějské stezky po celý rok. To přivítají i na Velehradě, kde byly letos program i návštěvnost tradičních Dnů lidí dobré vůle značně poznamenány protipandemickými opatřeními. Informace o trasách a InfoPointech jsou vkládány na www.putujmebezhranic.cz.

V ušlechtilém prostoru nitranské Synagógy byly v sobotu 4. 7. odpoledne otevřeny výstavy připravené naším sdružením. Čestné místo zaujala v kulturní památce kopie keramické mozaiky manželů, akad. sochařů Passionarie a Vojtěcha Paříkových, kterou vytvořili v r. 2020 na motivy proslulé litografie Jano Koehlera r z. 1912 znovuobjevenou technikou – kombinací řezané mozaiky a malby s glazurami. Stejným způsobem obnovují manželé vysoce umělecky ceněnou Jurkovičovu křížovou cestu s mozaikami Jano Koehlera na Svatém Hostýně. Poštovní známka vydaná s tímto motivem v r. 1933 obletěla celý svět a stala se symbolem státnosti. Známka je v Nitře ke shlédnutí na filatelistické výstavě Milana Šajgalíka v Ponitrianskom múzeu. Originál řezané mozaiky bude veřejnosti představen v neděli 12. 7. na Velehradě a vystaven v bazilice. Představení tohoto díla symbolizuje jednotu našich zemí, rozvíjí mezinárodní propojení a šíří společné poselství do budoucnosti…

Druhou součástí výstavy jsou fotografie Martina Peterky ze zajímavých míst Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském pomezí s „odbočkou“ do maďarského Zalaváru. Na dvacet fotografií poutních míst, archeologických lokalit, hradů a jiných pamětihodností vytvořených v letech 2018-2019 přenáší na návštěvníky tolik potřebný klid a zanechává hluboký estetický dojem. Do třetice prostor synagogy vyplnily fotografie z cesty dvou přátel – poutníků Jana Duška a Petra Hirsche, kteří podnikli v r. 2017 spolu s doprovodným týmem 640 km dlouhou netradiční pouť do Santiaga de Compostela, o které vznikl také film Evy Toulové Camino na kolečkách. O svém dobrodružství přijeli oba protagonisté do Nitry také besedovat. Výstavy jsou k vidění do 31. 8. 2020.

Součástí slavností a představení kandidatury města Nitra na Evropské hlavní město kultury 2026 bylo uvedení videa o nových kulturních stezkách včetně cyrilometodějské, zveme Vás ke shlédnutí a děkujeme za spolupráci týmu projektu Routes4U!