Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Přehled

Kalendář akcí

Leden

Únor

14 Úno

Slavnost úmrtí svatého Konstantina Cyrila - Filosofa

 • 11:00
 • Sofie, Bulharsko

Na akci bude představen průvodce "Kdo, kdy, kde v rozsáhlém životě svatého Konstantina-Cyrila", který vyjde v roce 2021 v rámci řady knihovny KMNC "Legenda". Kniha byla vydána s finanční podporou Národního vědeckého programu "Kulturní a historické dědictví, národní paměť a rozvoj společnosti" a jejími autorkami jsou doc. Dr. Maya Ivanova a ch. doc. Dr. Tsvetomira Danova. Příručka je určena učitelům dějepisu a bulharského jazyka a literatury, studentům a žákům. Referenční část zahrnuje 177 osobních a národních jmen, církevních termínů a pojmů, vzácných a zastaralých slov a reálií z textu biografického díla. Dále je připojen nový bulharský překlad životopisu, kompletní chronologický seznam publikací, reedice a revize stávajících překladů a bohatý bibliografický seznam použité literatury. Příručka je distribuována zdarma. Kniha byla představena jako dárek bulharským učitelům u příležitosti zahájení školního roku 2021/2022 a těší se velkému zájmu mezi kolegii bulharistů a historiků. Mnozí učitelé, kteří příručku využívají při své práci, budou do prezentace zahrnuti svými ohlasy. Slavnostní oslavy svátku Nanebevzetí svatého Cyrila zakončí veřejná přednáška specialisty KMNC magistra Alberta Pontiroliho na téma "Tři prologové životy svatého Cyrila: rysy a postoje k dalším cyrilometodějským pramenům".

22 Úno

Den chorvatské hlaholice a hlaholice

 • 1:00
 • Chorvatsko

Památník Chorvatské republiky, který byl nedávno oficiálně vyhlášen chorvatským parlamentem z iniciativy Ústavu chorvatského jazyka a jazykovědy. Chorvatská hlaholice je historická chorvatská abeceda, jeden z nepřehlédnutelných symbolů národní identity a staleté civilizace, na jejímž základě je Chorvatsko dodnes rozpoznatelné a jedinečné v Evropě i ve světě. Vyhlášení tohoto dne inicioval Ústav chorvatského jazyka a jazykovědy, který zvolil 22. únor jako památku na den, kdy byla v roce 1483 vydána první chorvatská kniha - Misál podle práva římského soudu. Svou iniciativou chtěl Ústav upozornit veřejnost a všechny uživatele chorvatského jazyka na význam propagace hodnot a krás chorvatské hlaholice a umožnit, aby se hlaholice stala jeden den v roce památkou. U příležitosti oslav prvního Dne chorvatské hlaholice a hlaholice připravil Ústav na svých chorvatských stránkách ve škole malou školu hlaholice, test znalostí hlaholice a paměťovou hru "Hlaholská paměť".

Březen

16 Bře

HLAHOLICE V DRAGANIĆI

 • 18:00
 • Chorvatská matice, Záhřeb, Chorvatsko

Draganić je místo, které se po celou svou historii nacházelo na důležitých dopravních trasách spojujících sever a jih Chorvatska, kdysi karavanní cestou a dnes moderní dálnicí a železnicí. První písemná zmínka o Draganići pochází z roku 1249. Tehdy byl Draganić organizován jako "vznešená draganićská obec", která si svobodně volila svého prefekta v lavicích kostela svatého Jiří, kde až do roku 1560 vyučovali studenty hlaholští kněží a majetkové a právní dokumenty byly psány hlaholicí. Dnes o tom svědčí dochované dokumenty z 15. a 16. století. Od roku 2008 prezentuje sdružení Zraka bohaté kulturní a historické dědictví místní veřejnosti prostřednictvím výstav, odborných setkání a přednášek, a propaguje tak hlaholici ve spolupráci se sdruženími a spolky, které tuto zvláštní chorvatskou abecedu dědí a pěstují. Od roku 2013 do současnosti se uskutečnilo několik přednášek a seminářů o hlaholici.

Hlaholice, Mikulčice
18 Bře

Velkomoravská olympiáda

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Dějepisná olympiáda na téma Velká Morava a soluňští bratři Cyril a Metoděj. Cílem soutěže je podnítit děti obou stupňů základních škol k šíření znalostí o vzniku prvního státního útvaru na našem území. Pomáhá žákům uvědomit si kulturní a náboženské hodnoty, které zde budoval silný panovnický rod a zanechal po sobě především svaté Cyrila a Metoděje.

Vítání jara, pálení Morany
20 Bře

Vítání jara a Den vody

 • 14:00
 • Archeoskanzen Modrá, Česká republika

Přivítejte jaro s Pálením Morany včetně odpolední dětské zóny. Tradiční starodávný rituál Pálení Morany v režii modřanských skautů obohatí vystoupení místního dětského souboru Stodolánek. Součástí pestrého pásma krojovaných chlapců a děvčat je například tradiční vynášení Morany - převlečené slaměné figuríny v ženských šatech upevněné na tyči, zapálené nad ohněm a vhozené do rybníka Baboňák před tvrzí. V Živé vodě se můžete těšit na zajímavosti o vodě, ochutnávku vody z pramene Chřibských vrchů a mnoho dalšího.

26 Bře

S medvědem za česnekem

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Výměna zkušeností se sběrem a zpracováním medvědího česneku. Ochutnávka a prodej výrobků z této byliny. Venkovní akce.

Duben

02 Dub

Silniční běh Velká Morava

 • 9:00
 • MIkulčice, Česká republika

Již 46. ročník silničního běhu na 10 km ve spolupráci s Atletickým klubem Mikulčice. Běží se z obce do areálu národní kulturní památky a zpět. Na silnici v Mikulčicích je již tradiční trasa Velké Moravy na 10 km vyznačena modře, takže si ji můžete zaběhnout individuálně, s rodinou, přáteli nebo soupeři kdykoliv - od startu do cíle a kolikrát chcete.

08 Dub

Mini trh poutních a turistických míst

 • 10:00
 • Kroměříž, Česká republika

Turistická sezóna na kroměřížském zámku bude zahájena 8. března minitrhem. Na tomto miniveletrhu poutních míst se představí nejen samotná poutní místa, cestovní kanceláře zaměřené na církevní turistiku, ale také organizátoři národních a mezinárodních poutí, farnosti a různá křesťanská sdružení.

16 Dub

Velikonoční tvoření na hradišti

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Velikonoční tvoření - výroba velikonočních dekorací a ukázka zdobení kraslic. Program pro rodinnou pohodu na Bílou sobotu. Užijte si svátky také na hradišti, jste srdečně zváni.

24 Dub

VELIKONOČNÍ KONCERT NA PAMÁTKU SV. JANA PAVLA II.

 • 10:00
 • Diecézní svatyně sv. Cyrila a Metoděje, Terchová, Slovensko

Svatý Jan Pavel II. jmenoval 31. prosince 1980 svaté Cyrila a Metoděje spolupatrony Evropy. Největší kostel s patronátem dvou bratří na Slovensku byl v roce 2019 povýšen na diecézní svatyni. Od roku 2005, kdy svatý Jan Pavel II. zemřel, se zde pravidelně v neděli Božího milosrdenství koná koncert "Díky za lásku".

Rotunda sv. Juraja, Nitrianska Blatnica
24 Dub

Svatojurajská pouť ke kostelu sv. Juraje

 • 10:00
 • Nitrianska Blatnica, Slovensko

Mše svatá se bude konat v rotundě svatého Juraje a celebrovat ji bude nitranský biskup Mons. Viliam Judák. Její průběh bude v přímém přenosu vysílat RTVS na programu STV 2. V kulturním programu po mši sv. se představí místní a regionální zájmové folklorní soubory a jednotlivci i profesionální kulturní subjekty. Od časného rána bude na Poušti pod rotundovou loukou probíhat tradiční poutní jarmark s doprovodnými akcemi.

30 Dub

Fraštacké putovanie za vínom

 • 9:00
 • Hlohovec, Slovenská republika

Ochutnávka kvalitních slovenských vín v Hlohovci. Kyvadlová doprava, několik účastníků s degustační skleničkou a taškou zavěšenou na krku se tradičně pohybuje po hlohoveckých vinných sklepech, hospůdkách a restauracích, aby si našli svého favorita.

Květen

07 Kvě

NOC VĚŽÍ A rozhleden

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Šestý ročník akce Noc věží a rozhleden se koná po celé ČR. Příjemná noc plná světel, ohňů a hudby. Už jste někdy snídali na věži? Byli jste někdy na noční prohlídce rozhledny? Vystoupili jste na noční věž a prohlédli si noční krásy okolí? Pokud ne zde, určitě si to nenechte ujít!

07 Kvě

Den praturů

 • 9:00
 • Živá voda Modrá, Česká republika

Aktivity pro celou rodinu nejen ve sladkovodní a botanické zahradě, ale také na stezce praturů. Malování, modelování býků z Býčí skály, přednáška o turech, ukázka krmení tura.

07 Kvě

Vína na hrade

 • 9:00
 • Hrad Červený kámen, Slovensko

Až 30 vinařů na hradě Červený Kameň. Přijďte si vychutnat výjimečnou atmosféru na hrad Červený Kameň, zveme vás na malou vinařskou stezku do největších sklepů v regionu. Zároveň pro vás budou na hradním nádvoří připraveny řemeslné trhy. Z Časté na hrad Červený Kameň jezdí kyvadlová doprava k autobusům z Bratislavy, Pezinku, Modry a Trnavy.

14 Kvě

Pilgrimage Promotion Tour Romea Strata

 • 14:00
 • Z Aquilei do Říma

Čtyřicet pět dní, během nichž projdeme hlavní cestu Romea Strata, tisíciletou cestu, která vede napříč celou Evropou od Tallinnu až do Říma. Smyslem je spojit podél trasy Romea Strata všechny, kteří sdílejí touhu podniknout cestu. Zážitek, který je třeba udělat společně při objevování území, které je příliš často podceňováno a bohaté na přírodní, kulturní, náboženské a historické krásy. Zúčastnit se může každý, kdo s námi absolvuje etapy, které chce, přičemž začneme v Aquilei a pojedeme přes Apeniny až do Fucecchia a poté dorazíme do Říma. Starobylý způsob, jak poznat naši krásnou zemi a vychutnat si pomalým tempem všechny její tisíce příběhů. Pěší zážitek, při kterém poznáte a také se setkáte s místními reáliemi, a to prostřednictvím akcí, koncertů a ukázek.

20 Kvě

Otevřené sklepy na den svatého Urbana

 • 9:00
 • Vinné sklepy na Vinařské stezce z Devína do Trnavy

130 otevřených sklepů od Děvína přes Raču, Vajnory, Svatý Jur, Pezinok, Modru, Šenkvice až po Dolné Orešany. Velká vína Malých Karpat, vynikající kulinářské pochoutky, hudba a výstavy umělců vás v otevřených sklepech příjemně překvapí... Čekají vás 2 dny skvělých vín a příjemných zážitků v rozkvetlé malokarpatské oblasti.

21 Kvě

Pravoslavná Cyrilometodějská pouť a Bulharský kulturní den

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Tradiční pravoslavná pouť s liturgickou mší v prostorách III. Velkomoravské baziliky. Odpoledne setkání bulharské komunity a prezentace jejich národních kulturních hodnot.

21 Kvě

Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie

 • 10:00
 • okolí Skalice, Slovensko

Množstvo otvorených chát, široký výber vín, domáce špeciality, smiech, radosť a priateľské stretnutia. Okolie Skalice ožíva na jar vďaka tým, ktorí majú radi nápoj kráľov. Navštívte miestnych vinárov, vychutnajte si pohľad na jarné farby stromov a viníc s pohárom vína v ruke.

28 Kvě

RYTIERSKY FESTIVAL ROTENSTEIN

 • 9:00
 • Zámek Holíč, Holíč, Slovensko

Účinkujúci zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Poľska sa stretnú, aby do bodky splnili všetky predstavy a sny o stredoveku. Landsknechti, hopliti, rytieri, lukostrelci, kaukliari... Z dobového programu, či už pôjde o turnaj v lukostreľbe, vojenský buhurt alebo úžasnú konskú show, si vyberie každý.

Červen

16 Čvn

MEZINÁRODNÍ DĚTSKý FOLKLORNÍ FESTIVAL "KUNOVSKÉ LÉTO"

 • 9:00
 • Kunovice - Uherské Hradiště - Staré Město, Česká republika

V červnu se do Kunovic a dalších moravských měst tradičně sjíždějí děti z různých koutů světa na oblíbený folklorní festival Kunovické léto. Pro všechny návštěvníky je připraven bohatý třídenní program - 28. přehlídka tradičních regionálních či národních tanců jednotlivých zemí, koncerty, soutěže. Hostitelskými městy festivalu jsou především Kunovice, ale také Uherské Hradiště a Staré Město.

17 Čvn

NOC s Metodějem

 • 9:00
 • Výšina sv. Metoděje, Uherské Hradiště, Česká republika

Město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště si vás dovolují pozvat na Osmou noc s Metodějem. Přestože nemůžeme cestovat v čase, můžeme si připomenout dobu, ve které žili svatí Cyril a Metoděj. Atmosféru doby Velké Moravy navodí stylově připravený program, který si společně užijí malí i velcí návštěvníci. Historické odpoledne pro rodiny je tradičně naplánováno od 16:30 hodin. Můžete si přijít vyzkoušet, jak byste uspěli v dobových disciplínách a úkolech. Pro hladové krky bude připravena také ochutnávka historické kuchyně. na odpolední program naváže krátká přednáška a večerní koncert. Doporučujeme vhodné oblečení do přírody i na sezení.

Archeoskanzen Modrá
18 Čvn

NOC SLUNCE A OHNĚ

 • 9:00
 • Archeoskanzen Modrá, Česká republika

Zajímají vás ohnivá řemesla? Chcete se na vlastní oči přesvědčit, jak vzniká vybavení slovanské šperkařské dílny? Láká vás živé velkomoravské hradiště plné Slovanů? Hledáte informace o oslavách svatojánské noci jako významného svátku? Chcete nejen vidět, ale i zažít? V tom případě neváhejte a navštivte v sobotu 18. června 2022 skanzen Modrá. Velkomoravané pro vás připravili oslavy slunovratu trochu jinak.

18 Čvn

Cyrilometodějská pouť

 • 9:00
 • Bazilika v Zalaváru, Maďarsko

Po projevech a položení věnců k pomníku svatých Cyrila a Metoděje následuje slovenská mše s koncertem zpěvačky Ozvena. Následuje přednáška dr. Ritoók o současném stavu archeologického výzkumu v parku.

25 Čvn

LESTIVAL - FESTIVAL FANTAZIE

 • 9:00
 • Zámecký park Dolná Krupá, Slovensko

Lestival je nádherný pohled do nejkrásnějšího království. Říše fantazie, kde se cukrová vata vyrábí z mraků, draci mají hudební vkus, Lactibrada pije cappuccino a Valibuk s úsměvem kroutí boky. Tedy buky. Spojte se na dva dny se světem bytostí z Dobšinského pohádek a slovanské mytologie. Jen trochu zavřete oči.

26 Čvn

Pouť ke cti sv. Cyrila a Metoděje z Velehradu do Nitry

 • 8:00
 • Velehrad - Nitra, Czech Republic, Slovakia

Pěší putování po CM stezce - z části po značené trase Velehrad - Trenčín, poté podle vybrané trasy. K dispozici doprovodné auto, s cílem doputovat do Nitry na hlavní CM slavnosti.

29 Čvn

Hudební projekt MUSICA CORDIS – HUDBOU K K SRDCI

 • 15:00
 • Velehrad, Česká republika

Slavnostní koncert Musica cordis / Hudbou k srdci, Mládí – naděje pro budoucnost se uskuteční ve středu 29. června v 15 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě při příležitosti evropského roku mládeže. Vystoupí vynikající mladý smyčcový soubor RB: ORCH & RADEK BLAHUŠ, Školský spevácky zbor Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého z Trenčína se sbormistrem Martinem Holúbkem a Pěvecký sbor Stojanova gymnázia, Velehrad se sbormistrem Filipem Mackem.

30 Čvn

XXI. Moravská Compostela

 • 9:00
 • Svatý Kopeček, Svatý Hostýn, Velehrad, Česká republika

Tradiční pěší pouť Svatý Kopeček – Pavlovice – Svatý Hostýn – Štípa – Napajedla – Velehrad, 110 km. 1. etapa neděle 30. 6.: Svatý Kopeček – Pavlovice, 30 km 2. etapa pondělí 1. 7.: Pavlovice – Sv. Hostýn, 20 km 3. etapa úterý 2. 7: Sv. Hostýn – Zlín, 20 km 4. etapa středa 3. 7.: Zlín – Napajedla, 22 km 5. etapa čtvrtek 4. 7.: Napajedla – Velehrad, 20 km.

Červenec

02 Čvc

Raně středověké kratochvíle

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Příklad života Slovanů v raně středověkém táboře. Prezentace historických zbraní, bojů a ochutnávka raně středověké kuchyně.

03 Čvc

Spomienková slávnosť k sviatku sv. Cyrila a Metoda

 • 15:00
 • Doľany, Slovensko

Malebná obec Doľany, dříve Ompitál, na samém okraji Bratislavského kraje, byla rodištěm nebo místem pobytu několika významných kulturních osobností, z nichž mnohé ve svém životním díle rozvíjely odkaz svatých Cyrila a Metoděje.
Program: Kaplnka sv. Leonarda – spomienka na významné osobnosti spojená s kladením vencov na miestnom cintoríne. Osvetový program venovaný odkazu sv. Cyrila a Metoda a veľkým ľuďom z malého Ompitála. Panelová výstava o živote a diele Juraja Fándlyho

03 Čvc

Nitra, milá Nitra...Pribinovy a Cyrilometodějské slavnosti

 • 9:00
 • Nitra, Slovensko

Tři dny celoslovenských oslav příchodu byzantské misie svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, Nitranské dny věnované cyrilometodějské a velkomoravské tradici a významným osobnostem historie i současnosti Nitry. Součástí programu je mše svatá v rámci cyrilometodějské národní pouti a kulturní akce - výstavy, koncerty vážné a populární hudby, konference, workshopy, historické průvody a hry, tvůrčí dílny, literární soutěže, jarmark tradičních lidových řemesel a uměleckých výrobků s nabídkou slovenských gastronomických specialit.

04 Čvc

Nitra, milá Nitra - Pribinova Nitrawa

 • 9:00
 • Nitra, Slovensko

Dvoudenní historický festival života v raném středověku je akcí zábavného, ale i vzdělávacího charakteru. V rámci programu se areál hradu promění v dobové středověké město a tábor, který přiblíží původní život řemeslníků a bojovníků z dob Velké Moravy.

05 Čvc

Nitra, milá Nitra - Cyrilometodějská národní pouť

 • 9:00
 • Nitra, Slovensko

Pouť je tradiční akcí v rámci programu národních oslav u příležitosti státního svátku svatých Cyrila a Metoděje. Jejím vyvrcholením je pontifikální sv. mše za účasti slovenských biskupů, nejvyšších představitelů státu a poutníků z celého Slovenska i ze zahraničí.

Diecézna svätyna sv. Cyrila a Metoda
03 Čvc

Cyrilometodějské dny v Terchové

 • 9:00
 • Terchová, Slovensko

Duchovně-kulturně-společenská akce na počest slovanských světců Cyrila a Metoděje - spolupatronů Evropy - 32. ročník. Kostel v Terchové je největší kostel na Slovensku, zasvěcený soluňským bratřím. Dne 9. října 2019 byla povýšena na diecézní svatyni - poutní místo ke cti svatých Cyrila a Metoděje. Cyrilometodějské dny v Terchové nabízejí ve svém programu bohatý univerzální obsah. Kromě sakrálního rozměru se slavnostní cyrilometodějskou mší na poutním vrchu Oravcove mohou četní poutníci a návštěvníci z domova i ze zahraničí zhlédnout řadu uměleckých výstav, koncertů, divadelních představení, vědeckých sympozií, křty knih, přírodní galerii v exteriéru obce a další doprovodné akce a programy.

Boj o Veligrad, Archeoskanzen Modrá
03 Čvc

Cyrilometodějské dny

 • 9:00
 • Chotebuz - Podobora, Česká republika

Přijďte s námi oslavit svátek slovanských věrozvěstů se Sdružením pro historii a šerm Tizon ve dnech 3. až 4. července. Tradiční living history akce obohacená o aktivity, které si návštěvníci mohou vyzkoušet na vlastní kůži (šerm, historické deskové hry, výroba keramiky, loupání hlaholice a další).

04 Čvc

Dny lidí dobré vůle

 • 9:00
 • Velehrad, Česká republika

Velehradské slavnosti se konají každoročně u příležitosti státního svátku Dne svatých Cyrila a Metoděje a nabízejí bohatý program pro celou rodinu.

04 Čvc

Večer lidí dobré vůle

 • 19:00
 • Velehrad, Česká republika

Slavnostní večer u příležitosti státního svátku České republiky spojený s prezentací vzdělávacích a charitativních projektů. Na nádvoří před bazilikou se uskuteční benefiční koncert lidí dobré vůle.

05 Čvc

Národní pouť na Velehradě

 • 10:00
 • Velehrad, Česká republika

Vyvrcholení oslav sv. Cyrila a Metoděje v rámci Dnů lidí dobré vůle za účasti nejvyšších církevních a státních představitelů a několika tisíc poutníků nejen z České republiky.

04 Čvc

Cyrilometodějské hodové slavnosti

 • 9:30
 • Dohňany, Slovensko

Pivní cyklomaraton, hodová diskotéka, tombola, fotbalový turnaj, zábava.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje, Radhošť
05 Čvc

Tradiční pouť svatých Cyrila a Metoděje

 • 9:30
 • Radhošť, Česká republika

Tradiční pouť na počest svátku slovanských misionářů Cyrila a Metoděje na vrchol kopce Radhošť ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Kromě řady atrakcí a stánků nabídne pouť také katolické bohoslužby v 9:30, 11:00 a 14:00 hod.

05 Čvc

Cyrilometodějská pouť na Podluží

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Koncelebrovaná mše svatá za účasti biskupů a kněží a poutníků z Podluží a přilehlých částí Slovácka. Mši svaté předchází modlitby a duchovní písně.

09 Čvc

Cyrilometodějské slavnosti v Bojné

 • 10:00
 • Bojná-Valy, Slovensko

Slavnosti jsou zábavnou a vzdělávací akcí pro všechny kategorie, při níž mají návštěvníci možnost navštívit rekonstrukce slovanských obydlí, velkomoravský tábor, zhlédnout ukázky sokolnictví, dobových řemesel, dobové kuchyně, raně středověkého života a inscenovaných bitev a bitevních turnajů na místě, psaní hlaholicí , nebo práci archeologů na místě s nejstaršími křesťanskými památkami. Program na místě s nejstaršími křesťanskými památkami zahrnuje slavnostní mši svatou a dobové atrakce bojovníků.

23 Čvc

Cesta slovanskou históriou

 • 15:00
 • Svätý Jur – Scheidlinova záhrada

Archeologický výskum na miestach bývalého hradiska Neštich poukázal v posledných rokoch na ďaleko väčší význam územia dnešného Svätého Jura už v časoch starých Slovanov a prepísal jeho najstaršie dejiny.
Program:
- Educational theatre and fencing programme on the history of the Slavs performed by the artistic association Via Historica. Historical games for children and adults
- Hradisko Neštich a veľkomoravský kostolík Kopčany vo virtuálnej realite
- From Slavic mead to Small Carpathian winemakers - Guided tour from Svätý Jur to the Slavic hillfort Neštich (start at 17:00)

Slavnostní pravoslavná liturgie, Uherské Hradiště
24 Čvc

SLAVNOSTNÍ PRAVOSLAVNÁ LITURGIE

 • 14:00
 • Uherské Hradiště, Česká republika

Slavnostní pravoslavná liturgie (mše) v přírodním areálu na Výšině sv. Metoděje, archeologické lokalitě v Uherském Hradišti-Sadech. Liturgie bude sloužena přímo v základech objeveného velkomoravského kostela, v místech, kde své mše sloužili před 1156 lety i Konstantin-Cyril a arcibiskup Metoděj. Liturgii bude sloužit zlínský okružní protopresbyter jer. Mgr. Petr Kliment Koutný. Účast široké veřejnosti je vítaná.

24 Čvc

NÁRODNÍ FESTIVAL KŘESŤANSKÉHO DIVADLA GORAZDŮV MOČENOK

 • 10:00
 • Močenok, Slovensko

Jubilejný XXX. ročník Celonárodného festivalu kresťanského divadla Gorazdov Močenok otvára svoje brány 17. júla 2022 v Močenku. Duchovná časť festivalu sa začína v nedeľu 17.7. o 10.30 sv. omšou, ktorú bude celebrovať ThLic. Félix Ján Tkáč, OFM Cap. Spievať bude Zbor pri Farskom kostole sv. Klimenta v Močenku. O 15. 30 bude v kostole Otvorenie výstavy Matice slovenskej – Sedempočetníci V pondelok 18. 7. o 13.00 bude v sobášnej sieni Obecného úradu Slávnostné uvedenie „0“ eur bankovky V stredu 20.7. o 14.30 sa na kostolnom nádvorí začne Pešia púť do Nitry s posolstvom o začatí Gorazdovho Močenka 2022. O 20.00 príde na rad sv. omša v Bazilike sv. Emeráma v Nitre, ktorú bude celebrovať Mgr. Miroslav Šidlo, MBA, vicerektor KSNR Nitra. Vo štvrtok 21.7. bude v kultúrnom dome Slávnostné otvorenie festivalu a vystúpenie DS Milénium z Košic s hrou Stalo sa v divadle. V sobotu 23.7. 19.00 sa začne Slávnostný galakoncert pri príležitosti 30. výročia festivalu GM a vyhodnotenie súťažných predstavení + spoluúčinkuje For You Acapella. V nedeľu 24.7. o 09.30 sa v Gorazdove uskutoční Pontifikálna sv. omša. Celebrovať budú: J. Ex. Mons. František Rábek, ordinár OS a OZ SR a J. Ex. Mons. Viliam Judák, nitriansky diecézny biskup. Spieva: Spevácky zbor Technik Bratislava, organ: Richard Vörös, sólo spev: Pavol Remenár. O 14.00 vystúpia v kaštieli v Močenku (Komunita Kráľovnej Pokoja) DS Gorazd, Močenok, Divadlo Materinky, Šaľa, ŽSZ Cantica, Močenok, Musicantica Slovaca s hrou Od Klimenta ku Gorazdovcom.

25 Čvc

Cyklistická pouť Močenok - Trnava

 • 10:00
 • Močenok, Slovensko

Účastníci festivalu Gorazdův Močenok přivážejí v rámci cyklotour pozvánku pro příznivce festivalu v Trnavě.

Hiking along the Cyril and Methodius Route
26 Čvc

pěší pouť Mocenok - Nitra

 • 10:00
 • Močenok, Slovensko

Poutníci absolvují 18kilometrovou pouť po cestě soluňských bratří Močenok - Nitra. Na Nitranském hradě předají poselství sídelnímu biskupovi.

Srpen

06 Srp

Dračí dny na zámku

 • 10:00
 • Zámek Smolenice, Slovensko

Široká škála neobvyklých vůní, chutí a doprovodných aktivit, které potěší malé i velké. Lukostřelba, prohlídka zámku s výstupem na zámeckou věž nebo dračí pohádky, to vše je středověký víkend ve Smolenicích doprovázený zámeckým jarmarkem.

Boj o Veligrad, Archeoskanzen Modrá
13 Srp

Veligrad - historický festival

 • 9:00
 • Archeoskanzen Modrá, Česká republika

dvoudenní historická slavnost spojená s raně středověkou bitvou z období Velké Moravy. Během soboty a neděle se návštěvníci mohou vrátit do doby Velké Moravy, vyzkoušet si dobová řemesla a život na vlastní kůži. Po oba dny je připraven bohatý doprovodný program s ukázkami řemesel, lukostřelecký turnaj, spousta soutěží pro děti i dospělé a mnoho dalších aktivit. Vrcholem sobotního a nedělního programu bude rekonstrukce bitvy.

20 Srp

Stretnutie s Veľkou Moravou

 • 15:00
 • Svätý Jur – Scheidlinova záhrada

- Interaktívny workshop s interakciou zo života starých Slovanov inscenovaný v podaní Starého divadla Karola Spišáka Hradisko Neštich a veľkomoravský kostolík Kopčany vo virtuálnej realite
- Od slovanskej medoviny ku malokarpatským vinárom
- Komentovaná prehliadka zo Svätého Jura na slovanské hradisko Neštich (začiatok o 17:00)

27 Srp

Den medu a medoviny

 • 13:00
 • Archeoskanzen Modrá, Česká republika

Den medu a medoviny je v archeoskanzenu v Modré tradiční akcí starou jako samotný skanzen. Letošní ročník oblíbené akce se uskuteční v sobotu 27. září. Součástí programu je i velmi atraktivní degustace medoviny a ochutnávka medu. Akce tradičně začíná jarmarkem medových výrobků a včelích produktů od 13.00. Připraveno je divadelní představení pro děti a otevřena bude také ochutnávka medoviny a medu. Připravena je také oblíbená soutěž ve stloukání másla, v přilehlém hotelu budou k ochutnání praktické ukázky využití medu v kuchyni.

27 Srp

32. ročník Hvězdicové pěší pouti na Velehrad

 • 15:00
 • Velehrad, Česká republika

Tradiční hvězdicová pouť na Velehrad. Zatím vycházíme z 12 míst (Nové Veselí, Vítochov, R. Svratka, Nedvědice, Valeč, Olomouc, Trenčín, Ratíškovice, Skalica, Brankovice, Nedachlebice, Uherský Brod). Bohoslužby v 9:30, 11:00 a 14:00. Pouť vyvrcholí v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě v sobotu 27. srpna 2022 v 10:30. Všichni účastníci se mohou těšit na bohatou programovou nabídku.

27 Srp

Od Sama po Štúra

 • 15:00
 • Modra – Komunitná záhrada

Náučný divadelno – šermiarsky program o histórii slovenského národa v podaní umeleckého združenia Via Historica
Historické hry pre deti a dospelých
Dôkazy o živote našich predkov v Malých Karpatoch – komentovaná prehliadka na slovanské hradisko Zámčisko (začiatok o 17:00)

září

10 Zář

STŘEDOVĚK POD HRADBAMI

 • 9:00
 • Trnava, Slovensko

Nenechte si ujít příležitost zažít nefalšovanou atmosféru středověkého života. Za starobylými městskými hradbami, v Sadu Antona Bernoláka, se utáboří šermíři a rytíři se svými družinami v rámci akce Středověk pod hradbami. Prostřednictvím dobové kuchyně, řemesel, šermířských vystoupení, ukázek lukostřelby a jízdy na koních vám přiblíží vůni, chuť a atmosféru skutečného středověku.

15 Zář

Národní pouť

 • 9:00
 • Trnava, Slovensko

Národní pouť na Slovensku k patronce Slovenska - Panně Marii Sedmibolestné se koná již po staletí, oficiálně od roku 1732. Každoročně navštíví Šaštín během národní pouti asi 20 000 věřících. Pouť vrcholí na svátek patronky Slovenska 15. září.

17 Zář

Štúrovská filipika

 • 15:00
 • Modra – Múzeum Ľudovíta Štúra, Slovensko

Z kultúrneho a duchovného odkazu byzantských učencov a svätcov Cyrila a Metoda čerpali počas dejín mnohí sloven- skí dejatelia a národní buditelia. Ľudovít Štúr ako vrcholný predstaviteľ slovenského obrodeneckého hnutia zanechal svoju nezmazateľnú pečať práve v Modre.
Program:
Štúrovské trhy – tematické produkty na občerstvenie tela i duše
Výstava diel umelcov so štúrovskou tematikou Umelecko-dramatické pásmo Dumky večerní
Premietanie filmu CsabaMolnáraPosledné dni Ľudovíta Štúra
Komentovaná prehliadka po stopách Ľudovíta Štúra v Modre a okolí (začiatok o 14:00)

Boj o Veligrad, Archeoskanzen Modrá
24 Zář

Mikulčická mlata

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Slovanská osada v Mikulčicích zažije bitvu s názvem "Mikulčická mlata". Uspořádala ji skupina historického šermu a živé historie "Knížecí družina Morava". Kromě bojovníků budou k vidění i řemeslníci, výroba šperků a keramiky.

Boj o Veligrad, Archeoskanzen Modrá
24 Zář

Keď história ožíva

 • 15:00
 • Svätý Jur – Scheidlinova záhrada

Málo známa história z čias prvých Slovanov ožije v podobe ukážky dobového tábora s kuchyňou s pásmom výkladov, ukážok súbojov a dobových remesiel.
Program:
- Dobový tábor v podaní historického súboru Satyros
- Predstavenie veľkomoravského hradiska Neštich v miestnej expozícii Malokarpatského múzea v Pezinku
- Otvorenie náučného chodníka hradiska Neštich a náučného chodníka Cesta krížov vo Svätom Jure
- Neštich settlement and the Great Moravian Church of Kopčany in virtual reality

Památník Velké Moravy, Staré Město
30 Zář

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NOVÉHO OBJEKTU CYRILOMETODĚJSKÉ CENTRUM VE STARÉM MĚSTĚ

 • 9:00
 • Staré Město, Česká republika

Čtyřicet pět dní, během nichž projdeme hlavní cestu Romea Strata, tisíciletou cestu, která vede napříč celou Evropou od Tallinnu až do Říma. Smyslem je spojit podél trasy Romea Strata všechny, kteří sdílejí touhu podniknout cestu. Zážitek, který je třeba udělat společně při objevování území, které je příliš často podceňováno a bohaté na přírodní, kulturní, náboženské a historické krásy. Zúčastnit se může každý, kdo s námi absolvuje etapy, které chce, přičemž začneme v Aquilei a pojedeme přes Apeniny až do Fucecchia a poté dorazíme do Říma. Starobylý způsob, jak poznat naši krásnou zemi a vychutnat si pomalým tempem všechny její tisíce příběhů. Pěší zážitek, při kterém poznáte a také se setkáte s místními reáliemi, a to prostřednictvím akcí, koncertů a ukázek.

Říjen

08 Říj

Turistický pochod vinicemi v okolí Hlohovce

 • 9:00
 • Hlohovec, Slovenská republika

Turistický pochod vinicemi Hlohovecka spojený s ochutnávkou vína a příběhy z minulosti.

28 Říj

Den české státnosti

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Workshopy a tematické tvoření

Listopad

12 Lis

CHUTĚ MALÝCH KARPAT

 • 9:00
 • Malé Karpaty, Slovensko

Mladý festival otevřených vinařství, gastronomie a kultury. Příležitost vychutnat si s přáteli nebo rodinou nejen vynikající víno, ale i tradiční gastronomické speciality. Oči a duše návštěvníků potěší díla místních umělců.

17 Lis

Den otevřených dveří - zakončení sezóny

 • 9:00
 • Slovanské hradiště v Mikulčicích, Česká republika

Otevřené dveře na výstavy s volným vstupem.

18 Lis

DEN OTEVŘENÝCH SKLEPŮ

 • 9:00
 • Malé Karpaty, Slovensko

Malokarpatští vinaři vás zvou do svých sklepů, abyste ohodnotili jejich práci a podělili se o výsledek. Vína budou nabízena mladá i z minulých ročníků a někteří vinaři otevřou i své osobní archivy. Den otevřených sklepů není jen o víně, ale také o krásné krajině poseté vinicemi, regionální gastronomii a doprovodném programu.

Prosinec

10 Pro

STŘEDOVĚKÉ ADVENTNÍ TRHY

 • 9:00
 • Trnava, Slovensko

Bouchání kladiv, ražení mincí, tavení včelího vosku na výrobu svíček, vůně medu a čechinu linoucí se vzduchem - to je středověký adventní trh na nejstarším trnavském tržišti. Jeho součástí je živý adventní kalendář, na kterém se každý den odehraje několik divadelních představení.