Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Patriarchální bazilika v Akvileji

Podívejte se na video

Patriarchální bazilika

Akvilejská bazilika představuje mimořádný architektonický komplex. V základních rysech kopíruje architektonické uspořádání, které si přál biskup (patriarcha) Poppone (1019- 1042), který ji v roce 1031 vysvětil. Její počátky však sahají do druhého desetiletí 4. století; asi osmdesát let po době biskupa Cromazia nabyla budova baziliky podobných rozměrů jako ta současná, s výjimkou transeptu a apsidy s kryptou pod ním.

Významná stavební etapa se datuje do počátku 9. století, do doby patriarchy Maxentia, který přistavěl portikus (původně dvoupatrový) spojující jej s kostelem pohanů, dvě vystupující stavby transeptu a apsidy. Popponova renovace v 11. století zahrnovala přestavbu fasády s centrálním sloupovým oknem a apsidy s ohromným cyklem fresek. Vnitřní kolonády po deseti sloupech byly opatřeny novými hlavicemi a byla postavena sedmdesát tři metrů vysoká zvonice. Další zásahy byly provedeny po zemětřesení v roce 1348. V roce 1909 byla odstraněna podlaha popponské fáze až do výšky presbytáře, aby se odkryla pod ní ležící mozaiková podlaha konstantinského komplexu, která se nacházela asi o metr níže.

Co zde můžete navštívit?

Bylo natočeno o bazilice

vykopávková krypta

Podívejte se na video

Fresky v apsidě

Podívejte se na video

Aquileia Konstantinova bazilika

Podívejte se na video

Informace z historie

HISTORIE BAZILIKY

Původní kostel pochází ze 4. století. Současná bazilika byla postavena v jedenáctém století a částečně znovu přestavěna ve století třináctém. Nachází se na ulici Via Sacra s výhledem na náměstí Piazza del Capitolo spolu s kampanilou a baptisteriem.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Basilica di Aquileia

Piazza Chapter 1 - 33051 Aquileia (UD), Itálie
tel. +39 0431 91067
e-mail: amministrazione@basilicadiaquileia.it
web: www.basilicadiaquileia.it

Fondazione Aquileia

Via Patriarca Popone 7, 33051 Aquileia (UD), Itálie
tel. +39 0431 917619
e-mail: protocollo@fondazioneaquileia.it
web: www.fondazioneaquileia.it

Infopoint PromoTurismoFVG - Aquileia

Via Iulia Augusta 11, 33051 AQUILEIA (UD)
tel. +39 0431 919491
e-mail: info.aquileia@promoturismo.fvg.it
web: www.turismofvg.it

Jak se dostat do baziliky?

AUTEM
Sjeďte z dálnice A4 na sjezdu Palmanova a sledujte ukazatele na Aquileiu a Grado po silnici SR 352. V blízkosti Aquileie jeďte po Via Julia Augusta a následujte Campanile na Piazza Capitolo, 1.

VLAKEM
Železniční stanice Cervignano-Aquileia-Grado. Odtud pokračujte veřejnou dopravou (autobusem Saf nebo Apt) do Aquileie a vystupte na stanici "Aquileia Centro". Jděte podél zvonice a po pěti minutách chůze dojdete k bazilice.

Tipy na ubytování?