Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Bazilika svatého Klementa
Řím

Podívejte se na video

Bazilika svatého Klementa

Vchod do baziliky svatého Klementa se nachází na náměstí Piazza San Clemente, pět minut chůze od Kolosea. Bazilika s podzemním archeologickým komplexem je jedním z největších světových pokladů, místem oblíbeným poutníky, studenty umění a návštěvníky z celého světa. Jako na žádném jiném místě zde můžete navštívit a zažít různé úrovně římské minulosti. 

Když sestoupíte pod současný kostel, vstoupíte do kostela ze 4. století, v němž se nacházejí jedny z nejkrásnějších středověkých fresek na světě, pocházející z 8. až 11. století. Když sestoupíme opět níže, dostaneme se do areálu z 1. století s Mithrovým chrámem a přes úzkou uličku do velké veřejné budovy, kolem jejíchž základů protékají ztracené vody starověkého Říma. V jedné boční kapli se nachází svatyně s hrobem svatého Cyrila. Nad vykopávkami stojí současná bazilika z 12. století s nádhernou mozaikou, raně renesančními freskami, mramorovým kněžištěm z 6. století z dřívějšího kostela, kosmatou podlahou atd.

Co zde můžete navštívit?

Bylo natočeno o bazilice

Úvod do baziliky San Clemente

Podívejte se na video

Římské podzemí: Bazilika San Clemente

Podívejte se na video

Bazilika San Clemente a podzemní mitra

Podívejte se na video

Informace z historie

HISTORIE BAZILIKY

Tento starobylý kostel se v průběhu staletí proměnil ze soukromého domu, kde se v 1. století konaly tajné křesťanské bohoslužby, na velkolepou veřejnou baziliku v 6. století, což odráželo rostoucí legitimitu a moc vznikající katolické církve. Archeologické stopy historie baziliky byly objeveny v 60. letech 19. století.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Bazilika svatého Klementa

Via Labicana 95, 00184 Řím RM
tel. +39 06 7740021
e-mail: segreteria@basilicasanclemente.com
web: basilicasanclemente.com

Slovácké muzeum

Smetanovy sady 179, 686 01 Uherské Hradiště
tel. +420 572 556 556
e-mail: info@slovackemuzeum.cz
web: www.slovackemuzeum.cz

Turistické centrum Velehrad

Salašská 328, 687 06 Velehrad
tel. 723 984 080
e-mail: ticvelehrad@email.cz
web: www.velehrad.cz

Jak se dostat do baziliky?

Můžete sem přijet metrem, linkou B (stanice metra Colosseo) a jít asi 10 minut pěšky po silnici Via San Giovanni in Laterano. Od baziliky svatého Petra můžete nasednout na autobus 571 a vystoupit na druhé zastávce za Koloseem. V opačném případě, pokud jedete z Benátského náměstí, můžete nasednout na autobus 85 nebo 850, který jede 5 zastávek, a dojdete přibližně 50 metrů od vchodu do kostela. Adresa kostela San Clemente je Via Labicana 95.