Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Archeologická místa v Aquilei

Podívejte se na video

Archeologická místa v Aquilei

Aquileia, založená Římany v roce 181 př. n. l. a v roce 1998 zapsaná na Seznam světového dědictví, byla jedním z největších měst Římské říše, jednou z nejživějších komunit raného latinského křesťanství, jedním z nejdůležitějších antických přístavů na Jadranu, výchozím bodem hlavních obchodních, kulturních a vojenských cest do severovýchodní Evropy.

Město bylo významným obchodním centrem spojujícím Středomoří se střední Evropou. Bohatství a postavení Akvileje v rámci říše se odráželo v nádherných veřejných budovách a soukromých sídlech, z nichž mnohé se dochovaly jako archeologické nálezy. Archeologický areál o rozloze 155 hektarů zahrnuje fórum a civilní baziliku, říční přístav, antické trhy, lázně, divadlo, pohřebiště, decumanus, Titus Macrus Domus a Domus v oblasti Cal. Město dnes uchovává velmi důležité archeologické poklady své slavné minulosti. Na jaře a v létě se připojte k odborníkům a prozkoumejte starověkou římskou metropoli tak, jak jste ji ještě neviděli.

Co zde můžete navštívit?

Bylo natočeno o Aquilei

Aquileia

Podívejte se na video

Říční přístav

Podívejte se na video

Archeologické muzeum

Podívejte se na video

Informace z historie

HISTORIE MĚSTA AQUILEIA

Římské město pochází z roku 181 př. n. l. a stalo se jedním z největších a nejbohatších měst rané římské říše, dokud ho v roce 452 neobléhali a nedobyli Hunové vedení Attilou.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Infopoint PromoTurismoFVG - Aquileia

Via Iulia Augusta 11, 33051 AQUILEIA (UD)
tel. +39 0431 919491
e-mail: info.aquileia@promoturismo.fvg.it
web: www.turismofvg.it

Fondazione Aquileia

Via Patriarca Popone 7, 33051 Aquileia (UD), Itálie
tel. +39 0431 917619
e-mail: protocollo@fondazioneaquileia.it
web: www.fondazioneaquileia.it

Jak se dostat do Aquileie?

AUTEM
Sjeďte z dálnice A4 na sjezdu Palmanova a sledujte ukazatele na Aquileiu a Grado po silnici SR 352. V blízkosti Aquileie jeďte po Via Julia Augusta a následujte Campanile na Piazza Capitolo, 1.
VLAKEM
Železniční stanice Cervignano-Aquileia-Grado. Odtud pokračujte veřejnou dopravou (autobusem Saf nebo Apt) do Aquileie a vystupte na stanici "Aquileia Centro". Jděte podél zvonice a po pěti minutách chůze dojdete k bazilice.
Konfigurace
LETADLEM
Mezinárodní letiště Ronchi dei Legionari. Do Aquileie se pak dostanete veřejnou dopravou (autobusy Saf nebo Apt). Vystupte na zastávce "Aquileia Centro" a pak se vydejte podél siluety Kampanily k bazilice (5 minut chůze).

Tipy na ubytování?