Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy

Socha Radegasta

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali. Radegast, slovanský bůh úrody, sklizně, hojnosti a pohostinnosti, ale také slunce a ohně, byl podle bájí velkým milovníkem dobrého jídla a pití. Často přicházel v přestrojení mezi obyčejné lidi a nechával se hostit. Když byl s pohostinností lidí spokojen, bohatě se odměňoval. Ostatně podle této své vlastnosti dostal i jméno – ten, kdo se rád nechává hostit.

Na hřebenové cestě po Radhošti mezi poutní kaplí sv. Cyrila a Metoděje a Pustevnami je umístěna jeho socha. V roce 1929 ji v USA vytvořil sochař Albín Polášek, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm. Socha zobrazuje Radegasta s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačernou a s valašskými krpci. Původní asi tři metry vysoká socha byla zhotovena z umělého kamene s přísadou žulové drti. Na Radhošti však špatně odolávala drsnému počasí. Největší škodu soše způsobil blesk, který do ni při bouřce udeřil. Na Radhošti tak byla instalována přesná kopie od kamenosochaře Jana Sobka z Leskovce.

Přírodní žula, z níž sedm tun těžkou sochu Radegasta vytesal, je natolik pevný materiál, že i v extrémních horských podmínkách vydrží bez vážnějšího poškození několik století. Původní originál zdobí vestibul frenštátské radnice.

Zdroj: www.kudyznudy.cz