Cyril and Methodius Route – Cultural Route of the Council of Europe

Kulturní stezka Rady Evropy

Cyrilometodějská stezka

ZÁŽITEK | POZNÁNÍ | UVĚDOMĚNÍ

Discover a profound, eleven-century-long impact
on the cultural history and cultural identity of the Slavs

Poznejte
Cyrilometodějská stezka

Najděte si zajímavé turistické trasy, objevte kulturní dědictví Cyrila a Metoděje nebo se seznamte s Asociací. Pak se dozvíte více informací o této jedinečné Kulturní stezce Rady Evropy.

Novinky od nás

Zajímá vás, co se děje na Cyrilometodějské stezce? Přinášíme vám novinky o kulturních akcích, turistických trasách, konferencích a seminářích a mnoho dalšího. Klikněte na libovolný obrázek níže.

STUDENTSKÁ KONFERENCE SOLUŇ

20. listopadu - 1. prosince 2023, Soluň, Řecko
Školy mohou přihlašovat své žáky a studenty ve věku 13-17 let na dvoudenní Studentskou konferenci v Soluni (Řecko) zaměřenou na téma osobností, přínosu a dědictví Cyrila a Metoděje. Studentská konference je pořádaná při příležitosti 1160. výročí kulturního dědictví Cyrila a Metoděje, soluňských svatých a slovanských věrozvěstů. Konference se uskuteční 30. 11. – 1. 12. 2023 na radnici města Soluň.

VÝSTUPEM NA VELKÝ ROZSUTEC BYLO ZAKONČENO VELKÉ CYRILOMETODĚJSKÉ PUTOVÁNÍ ZE ZAŠOVÉ DO TERCHOVÉ


9. září 2023, Terchová, Slovensko

Velké cyrilometodějské putování ze Zašové přes Beskydy do Terchové na Malou Fatru bylo zakončeno výstupem na Velký Rozsutec. Skupinu 30 poutníků vedl na cyrilometodějské trase o délce asi 150 km známý propagátor pěšího putování Petr Hirsch: „To uvědomění si, co se dá ujít pěšky, je pro každého, kdo to zažije, zajímavý pocit. Na několikadenní cestě si mohu třeba i rozjímat a má to určitý přesah, který mě vrací k sobě samému.“

MODRÁ U VELEHRADU STAVÍ KLENOTNICI VELKÉ MORAVY


1. srpna 2023, Modrá, Česká republika

V obci Modrá nedaleko Velehradu byl velehradským kaplanem Jiřím Hebronem požehnán základní kámen výstavby Klenotnice Velké Moravy. Kámen s odkazem modřanských obyvatel bude vpraven do jejího zdiva. Nová, podzemní atraktivita bude postavena ještě letos a otevřena veřejnosti 20. 6. 2024. Návštěvníkům nabídne to nejcennější - nálezy vzácných velkomoravských šperků. 

25 POUTNÍKŮ SE VYDALO NA PRVNÍ ETAPU PUTOVÁNÍ Z LEVÉHO HRADCE NA VELEHRAD.


26. července 2023, Levý Hradec - Kácov, Česká republika

Skupina 25 poutníků oslavila 1160 let od příchodu Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu pěším putováním po 100 km dlouhé Cyrilometodějské stezce z Levého Hradce do Kácova v Posázaví. Zahájila tak první etapu tříletého putování ze středních Čech na moravský Velehrad, které bude pokračovat dalšími dvěma etapami v letech 2024 a 2025. Jedná se o pilotní putování po 420 km dlouhé značené cyrilometodějské trase ve směru z Levého Hradce na Velehrad.

Zaměřujeme se na ...

Cyrilometodějská stezka se zaměřuje na různé aktivity, které představují rozmanitost kulturního dědictví svatých Cyrila a Metoděje a jejich následovníků. 

Síť slovanské kultury

Od prvního slovanského písma – hlaholice – a staroslověnštiny až po současnost.

Síť lokalit

Zajímavá místa spojená s šířením cyrilometodějského odkazu.

Síť tras

Inspirovaná putováním slovanských misionářů a jejich následovníků.

Síť akcí

Kulturní a vzdělávací aktivity po celý rok.

Síť produktů

Koordinované pod společným logem Cyrilometodějské cesty.

Síť institucí

Udržujících dědictví svatých Cyrila a Metoděje.

cs_CZČeština